Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm/Mund të kalojnë & me certifikatën jeshile vaksinimi
18/06/2021 19:37

Greqia ka vendosur më në fund të hapë kufijtë me shqipërinë. Lajmi konfimohet top ch prej ministrisë të turizmit të greqisë. Sipas qarkores sw shpwrndarw në të gjithë pikat kufitare të vendit, që prej datës 19 qershor, në greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve për qëllimi familjare dhe turistike. Udhwtarwt edhe nga shqipwria, do të duhet të kenë me vete formën PLF si dhe do të njihet edhe testi i shpejte, pra nuk do të jetë i nevojshëm të kryehet testi pcr. Në pikat kufitare do të kryhen prej autoriteteve teste të rastësishëm. Deri në datën 28 qershor mbeten në fuqi kuotat prej 1500 personave në ditë në kakavijë, 250 në qaf botë dhe 400 në kapshticë dhe më vonë pritet liberalizimi total i lëvizjes. Pas publikimit tw lajmit nga top channel, reagoi ministria e Jashtme shqiptare e cila lajmëroi zyrtarisht se prej datës 19 qershor, në Greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve nga Shqipëria, si për qëllime familjare ashtu dhe turistike. Udhëtarët do të duhet të kenë me vete: a) Formularin Plf, b) Certifikate vaksinimi, test PCR ose rapid ose c) Certifikate se diagnozës pozitive e vlefshme për dy deri në nëntë muaj. Fëmijët mbi 12 vjeç do të ketë të njëjtat kritere hyrëse si të rriturit. Pavarësisht kësaj, në pikat kufitare do të vijojnë të kryhen teste të rastësishme nga autoritetet përkatëse. Plotësimi i formularit PLF është i detyrueshem për të gjithë nga të gjitha pikat kufitare, tokësore ose ajrore. Në rast se formulari nuk plotësohet online do të thotë që është arritur kuota ditore e ju duhet të zgjidhni një ditë tjetër për të udhëtuar drejt Greqisë.

Top Channel/ Zjarr në kalanë e Beratit, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme
03/08 01:51
Top Channel/Zjarrfikësit italianë luftojnë me flakët në Sicili dhe Bregun Adriatik
02/08 22:08
Top Channel/ Zjarr në kurorën me pisha pranë Kalasë së Beratit
02/08 22:06
Top News – Bllokohet grupi i auditit të KLSH/Do verifikonte dokumentacionin e emergjencave civile
02/08 22:01
Top News-Shqiptari kapet në shtëpi bari/ Policia sekuestron drogën me vlerë 86 mijë paund
02/08 21:18
Top Channel/ Zjarrvëniet e qëllimshme nuk ndalen, Lunxhëria nën pushtetin e flakëve
02/08 21:14
Top News – Zjarr i fuqishëm në Lunxhëri/Kërkohet ndërhyrje nga ajri për ta vënë në kontroll
02/08 20:50
Top News-Rama reagon për situatën nga zjarret/ ‘Inkurajim për ata që janë angazhuar në terren’
02/08 20:24
Top Channel/ Zjarr masiv në Lunxhëri/ Kreu i zjarrfikësve: Nuk mund të fiket me krahë
02/08 20:01
Top Channel/ Kushtetuesja shtyn vendimin e Metës. Në shtator dhe tetor, asnjë programim për vendimin
02/08 19:57
Top News – Fillon puna në inceneratorin e Fierit/Dorëzohen mbetjet e para nga fusha e Mbrostarit
02/08 19:55
Top Channel/ Durrës, vaksinime të hapura. Në gjithë qarkun janë vaksinuar 89 mijë persona
02/08 19:49
Top Channel/Dozë e tretë vaksinimi,Komiteti i Ekspertëve diskuton mundësinë për të rritur imunitetin
02/08 19:45
Top Channel/ Fotot Ekskluzive/ Emanuela Daci në emër të ISIS pengon gratë shqiptare të kthehen
02/08 19:35
Top Channel/ Mbetjet nisen në incenerator, kapaciteti i përpunimit është deri në 280 ton për 24 orë
02/08 19:18
Top Channel/ Për’puthen në audicione të reja, çdo ditë në 10:00 mund të paraqiteni pranë Top Channel
02/08 19:01
Top News-E futi të gjallë në kuti/ Ndërron jetë foshnja, procedohet penalisht mjekja
02/08 19:00
Top Channel/ I nxehti ekstrem kufizon punën jashtë në Greqi, nga ora 12:00-16:00 kufizohet lëvizja
02/08 18:53
Top Channel/Temperaturat e larta, relievi dhe era favorizojnë përhapjen/Vijojnë flakët në Karaburun
02/08 18:20
Top News – 79 patenta të hequra, 1905 gjoba/ Tentuan të korruptonin policinë,4 qytetarë në pranga
02/08 18:13