Top Channel/ “Gjyqtarët që ‘shpëtuan’ Mediun”/ Në vitin 2009 pushuan akuzat për Gërdecin sepse…
07/05/2021 15:15

Saga e gjyqeve të tragjedisë së Gërdecit përfundoi me dënimin e disa personave të cilët tani që të gjithë janë në liri. Për vrasjen e 26 viktimave në Gërdec prokuroria e përgjithshme kishte përfshirë në padinë e saj edhe ish ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu. Hetimi ndaj tij u realizua pasi Kuvendi në vitin 2008 dha lejen që Mediu si deputet të hetohej. Por pas zgjedhjeve të vitit 2009, u gjet një procedurë për ta shpëtuar Fatmir Mediun nga përgjegjësia. Po çfarë ndodhi që ish ministri i mbrojtjes që duhej të kujdesej edhe për municionet që mos shpërthenin, i shpëtoi gjyqit? Gjithçka ndodhi në një skemë ku duket se u bënë bashkë të gjithë, politika, prokuroria, dhe gjykata për të mos e çuar përgjegjësinë në nivelet më të larta. Në shtator të vitit 2009, pak muaj pasi Mediu ishte rizgjedhur deputet, në gjykatën e lartë zhvillohet një gjyq. Kërkuese ishte prokuroria që kishte ngritur akuzë për shpërdorim detyre ndaj ministrit Mediu. Por para kolegjit të gjykatës së lartë, avokatët e ish ministrit kërkuan që të ndalohej çdo process për shkak se Mediu kishte rikonfirmuar imunitetin e tij si deputet. Këtë argument e mbështetën tre nga pesë gjyqtarët e gjykatës së lartë. Besnik Imeraj, Ardian Nuni dhe Majlinda Andrea vendosën që të ndalohej gjyqi sepse Mediu kishte imunitet, ndërsa dy gjyqtaret Evjeni Sinoimeri dhe Evelina Qirjako ishin kundër dhe kërkuan që të vijonte gjyqi.

Top News – 9 orë për dekretin e Ilir Metës/ Zgjedhjet lokale përfundojnë në venecia
23/06 23:53
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – Polici që rrihte gruan e fëmijën/ Arrestohet pa asnjë paralajmërim nga kolegët
23/06 22:17
Top Channel/Mashtrimi më i madh financiar i vitit,5 mld lekë kriptomonedha “zhduken” nga vëllezërit
23/06 22:06
Top Channel/ Zgjedhjet e 2019/ Gjykata Kushtetuese shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 21:56
Top News – Himarë, makina në flakë/ Pa pasoja në njerëz, shkak nxehtësia
23/06 21:47
Top News – Vota aksidentale për Shqipërinë/ Serbia votoi ‘pro’, por nis lufta politike
23/06 19:58
Top News – Zaev gjen fajtorin e negociatave/ Pa gjuhë diplomatike, shënjestrohet bullgaria
23/06 19:57
Top News – Pa test dhe karantinë në dy shtete/ Ambasadat japin njoftimet për shqiptarët
23/06 19:55
Top Channel/ Kufizimet e lëvizjes s’do hiqen/Brataj: I druhemi përhapjes së variantit delta të covid
23/06 19:50
Top Channel/ Turistët po vijnë nga Kosova/ Rikthehen polakët. Por në krye qëndron turizmi patriotik
23/06 19:43
Top Channel/ Ervin Karanxha nuk shkon në vetting.Avokatët: Është në spital nga presioni i…
23/06 19:41
Top Channel/ Zgjedhjet lokale të 2019/ Kushtetuesja shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 19:39
Top Channel/ “Korrupsioni, frenoi investimet”/ Zef Preci: Korrupsioni, beteja e humbur e çdo qeverie
23/06 19:39
Top Channel/ Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Zaev reagon për veton bullgare
23/06 19:36
Top News – Tenton të vetëvritet fëmija i mitur/ E ëma, një prej prokuroreve të sulmuara së fundmi
23/06 17:56
Top News – 2000 ngelës në provimin e gjuhës/ Vetëm 2 maturanë morën notën 10
23/06 17:50
Top News – Negociatat që ngecën mes dy vendeve/ Rama: Fajtor nuk është rajoni, po vetë be
23/06 17:49
Top Channel/ Zaev: Identiteti maqedonas s’mund të jetë subjekt i negociatave!
23/06 17:42
Top Channel/ Rama: BE dështoi të mbajë premtimin. Për ne dielli lind, atje ku perëndon
23/06 17:41