Top Channel/ Gjyqtarët e shkarkuar nën hetim, SPAK po kontrollon pasuritë
15/05/2021 19:35

Përveç Bashkim Dedjes, Fatos Lulos dhe Shkëlzen Selimit, për të cilët është vendosur sekuestrim i pasurive të tyre, nën procedurë hetimore janë edhe shtatë ish gjyqtarë të tjerë kushtetues dhe të Gjykatës së Lartë. Burime për Top Channel pranë SPAK tregojnë se në vijim të hetimeve secrete është caktuar një ekspert kontabël që po llogarit edhe një herë pasuritë e të dyshuarve për veprimtare të paligjshme si dhe gjetjet e komisionit të pavarur të kualifikimit dhe menjëherë sapo ekspertiza të përfundojë, SPAK do ti drejtohet me kërkesë gjykatës antikorrupsion. Pesë nga këta gjyqtarë i përkasin Gjykatës së Lartë prej të cilës u larguan nëpërmjet verdikteve të vettingut. Në krye të listës qëndron Artan Zeneli ish gjyqtarë i lartë i shkarkuar nga detyra në 2018 për problem me pasuritë të cilat ai nuk i justifikoi dot para KPK, por për të cilat ja hodhi fajin harresës njerëzore. Apartamentet e shumta, toka e privatizuar dhe shitja e një trualli në Velipojë po kontrollohen nga SPAK, ndërsa SPAK bën me dije se ka administruar edhe deklaratat e Artan Zenelit pranë ILDKPI. Ndaj Artan Zenelit, KPK zbuloi se ai gjithashtu nuk kishte deklaruar revokimin e vizës amerikane. Të tjerë ish gjyqtarë që po ju dyshohen pasuritë, si edhe Artan Zeneli, si të ardhura nga aktiviteti i paligjshëm janë Guxim Zenelaj, Edmond Islamaj, Tom Ndreca, Gani Dizdari dhe Admir Thanza bënë me dije burimet e SPAK. Më herët SPAK urdhëroi sekuestrim të pasurive të tre ish gjyqtarëve të rëndësishëm, një kërkesë e cila u pranua pa asnjë diskutim nga Gjykata.

Top News – 9 orë për dekretin e Ilir Metës/ Zgjedhjet lokale përfundojnë në venecia
23/06 23:53
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – Polici që rrihte gruan e fëmijën/ Arrestohet pa asnjë paralajmërim nga kolegët
23/06 22:17
Top Channel/Mashtrimi më i madh financiar i vitit,5 mld lekë kriptomonedha “zhduken” nga vëllezërit
23/06 22:06
Top Channel/ Zgjedhjet e 2019/ Gjykata Kushtetuese shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 21:56
Top News – Himarë, makina në flakë/ Pa pasoja në njerëz, shkak nxehtësia
23/06 21:47
Top News – Vota aksidentale për Shqipërinë/ Serbia votoi ‘pro’, por nis lufta politike
23/06 19:58
Top News – Zaev gjen fajtorin e negociatave/ Pa gjuhë diplomatike, shënjestrohet bullgaria
23/06 19:57
Top News – Pa test dhe karantinë në dy shtete/ Ambasadat japin njoftimet për shqiptarët
23/06 19:55
Top Channel/ Kufizimet e lëvizjes s’do hiqen/Brataj: I druhemi përhapjes së variantit delta të covid
23/06 19:50
Top Channel/ Turistët po vijnë nga Kosova/ Rikthehen polakët. Por në krye qëndron turizmi patriotik
23/06 19:43
Top Channel/ Ervin Karanxha nuk shkon në vetting.Avokatët: Është në spital nga presioni i…
23/06 19:41
Top Channel/ Zgjedhjet lokale të 2019/ Kushtetuesja shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 19:39
Top Channel/ “Korrupsioni, frenoi investimet”/ Zef Preci: Korrupsioni, beteja e humbur e çdo qeverie
23/06 19:39
Top Channel/ Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Zaev reagon për veton bullgare
23/06 19:36
Top News – Tenton të vetëvritet fëmija i mitur/ E ëma, një prej prokuroreve të sulmuara së fundmi
23/06 17:56
Top News – 2000 ngelës në provimin e gjuhës/ Vetëm 2 maturanë morën notën 10
23/06 17:50
Top News – Negociatat që ngecën mes dy vendeve/ Rama: Fajtor nuk është rajoni, po vetë be
23/06 17:49
Top Channel/ Zaev: Identiteti maqedonas s’mund të jetë subjekt i negociatave!
23/06 17:42
Top Channel/ Rama: BE dështoi të mbajë premtimin. Për ne dielli lind, atje ku perëndon
23/06 17:41