Top Channel/ Gjyqi ndaj Arbër Paplekajt, gjykata rrëzon kërkesën e mbrojtjes për riekspertim
09/01/2023 18:37

Pas një odiseje shtyrjesh të njëpasnjëshme, Gjykata e Elbasanit ka zhvilluar sot një seancë maratonë prej 4 orë e 30 minuta në ngarkim të Arbër Paplekajt, i akuzuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në 21 Prill të vitit 2021 në Elbasan. Mirash Martini, avokati i Arbër Paplekajt kërkoi riekspertimin e vendit të ngjarjes pasi sipas tij nuk përputhet distanca e përcaktuar mes qitësit dhe viktimës. Sipas ekspertizës së prokurorisë kjo distancë është 14 metra ndërsa mbrojtja pretendon se edhe pamjet filmike vërtetojnë të kundërtën. Kujtojmë se riekspertimi i vendit të ngjarjes u ribë nga Prokuroria e Elbasanit në Qershor të vitit 2021. Ndërkohë gjykata pranoi të gjitha provat e prokurorisë, përfshirë aktin e ekspertimit, ç’ka do të thotë se kërkesa e mbrojtjes nuk u mor parasysh. Në seancën e kësaj të hëne dhanë dëshmitë e tyre dy ish nëndrejtorët e policisë së Elbasanit dhe 6 efektivë të repartit shqiponja, të gjithë nën hetim për shpërdorim detyre në të njëjtën ngjarje. Nga ana tjetër gjykata ka pranuar të thirren edhe dëshmitarët e kërkuar nga palët. Plot 59 dëshmitarë pritet të pyeten për ngjarjen e 21 Prillit 21 në Elbasan ku u vra mjeku, njëkohësisht aktivisti i PS Pjerin Xhuvani. Për vrasjen e bujshme e ndodhur pak ditë para zgjedhjeve parlamentare u vetë-dorëzua Arbër Paplekaj, truprojë i drejtuesit politik të PD në Elbasan në atë kohë Gazmend Bardhi.

Top Channel/ Qendra e Athinës kthehet në “shesh lufte”, përplasje mes tifozëve dhe policisë greke
19/05 21:05
Top News/ Po pastronte çiften, humb jetën 45-vjeçari, arma iu shkrep aksidentalisht
19/05 21:04
Top Channel/ Arma e gjahut që po pastronte dyshohet se iu shkrep aksidentalisht, vdes 50-vjeçari
19/05 21:02
Top News/ Zhduket presidenti iranian! helikopteri bëri ulje të detyruar, ushtria ‘në këmbë’
19/05 20:48
Top News/ Vizita në Athinë dhe çështja ‘Beleri’, Mitsotakis: Integrimi i Shqipërisë kalon nga ne
19/05 20:44
Top Channel/ Turizëm në 4 stinë, si ka ndryshuar trendi në Shqipëri vitet e fundit
19/05 19:58
Top Channel/ Pas takimit të Ramës në Athinë, Mitsotakis presion Shqipërisë: Europa juaj varet nga ne
19/05 19:51
Top Channel/ Qëllon me çifte vajzën dhe vetëvritet!Kritike gjendja 40-vjeçares. Krimi pas konfliktit
19/05 19:47
Top Channel/ Gjykata lë në burg 9 të arrestuar.Përfshirja e politikës me krimin, SPAK ka fashikuj…
19/05 19:38
Top News/ Kërcënimet e Serbisë shqetësojnë Kurtin/ Kryeministri i Kosovës kërkon ndihmën e SHBA
19/05 18:36
Top News/ Durrësi çel sezonin turistik/ Turistët ‘pushtojnë’ bregdetin e Adriatikut
19/05 18:35
Top News/ Rama i zhgënjyer nga Kurti/ Kryeministri: Ditën që prezantoi kandidatët hëngrëm spageti
19/05 18:35
Top News/ Plagos vajzën dhe më pas vret veten. Lushnjë, 40-vjeçarja në gjendje të rëndë
19/05 17:54
Top News/ Pjesë e grupeve kriminale, kush janë 9 të arrestuarit që dolën para gjykatës
19/05 17:54
Top Channel/ Babai plagosi vajzën e vrau veten, i afërmi: Ishte divorcuar, fëmijët rrinin me të atin
19/05 17:26
Top Channel/ “Njerëzit më të nderuar”, fqinji i viktimës: U habitëm se nuk dëgjuam as krismën
19/05 17:23
Top Channel/ Flasin fqinjët e familjes ku babai plagosi të bijën dhe vrau veten: Kohët e fundit…
19/05 17:17
Top Channel/ E rëndë në Lushnjë! Babai qëllon vajzën, me pas vret veten
19/05 16:44
Top Channel/Çelet sezoni turistik në Durrës/Më shumë kërkesa nga pushuesit, pritet rekord vizitorësh
19/05 15:20
Top Channel/ Megaoperacioni i SPAK, sot masa e sigurisë për 9 të arrestuar
19/05 15:13