Top Channel/ G7-ta e prerë: “Nuk do pranojmë kurrë kufij të rinj, Moska po bën luftë të grurit”!
15/05/2022 14:42

Vendet e G7-tës e mbyllën takimin e tyre në Gjermani me pohimin e qartë se kufijtë e rinj që synon të vendosë Rusia nuk do të pranohen kurrë. shtatë vendet më të industrializuara të botes treguan se do të vazhdojë "mbështetja e tyre për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, përfshirë edhe Krimenë, dhe të të gjithë shteteve të tjera". Ata i tërhoqën veshin edhe Bjellorusisë, duke nenvizuar se lidershipi në Minsk duhet të veprojë për të ndaluar agresionin rus, e të respektojë detyrimet e veta ndërkombëtare". Ministrat e jashtëm u ndalën ndërkohë edhe tek efektet globale të luftës. “Agresioni rus në Ukrainë dhe veprimet e njëanshme të Rusisë për kufizimin e eksporteve agrare ukrainase kanë sjellë rritje të fortë të cmimeve në tregjet e lëndëve të para. Kjo çon në një kërcënim të "sigurimit global të ushqimit, thuhet në deklaratën përfundimtare. Vendet e G7 i kanë bërë thirrje Rusisë të "ndalë menjëherë sulmet kundër infrastrukturës së rëndësishme të transportit, përfshirë edhe portet, me qëllim që ata të përdoren për eksportin e produkteve agrare të Ukrainës." Shefja e diplomacisë gjermane, Annalena Baerbock e akuzoi madje Moskën Rusinë për "luftë të grurit". Qeveria në Moskë përpiqet ta zgjerojë qëllimisht luftën e Ukrainës edhe nëpër botë, u shpreh ajo, ndërsa theksoi se nuk duhet të jemi naïve dhe se Rusia po synon të krijojë terrenin për dobësimin e unitetit ndërkombëtar.

Top News-Sulmohet me armë qendra tregtare në Danimarkë/ Raportohet për disa viktima
03/07 21:57
Top News-E konfirmon ushtria ukrainase!/Rusia ka marrë nën kontroll qytetin lindor Lysychansk
03/07 21:21
Top News-Tragjedi në Alpet italiane/Shembet akullnaja, 6 të vdekur dhe 8 të plagosur
03/07 20:57
Top News-Të shtëna me armë zjarri në Kopenhagë/ Dhjetra persona të plagosur, në pranga një person
03/07 20:51
Top Channel/Shembja e akullnajës në Itali i merr jetën gjashtë personave,orteku dëmton tetë të tjerë
03/07 20:17
Top Channel/ NATO, kryeministrja suedeze refuzon të mohojë premtimet për ekstradime në Turqi
03/07 18:53
Top Channel/ Larg luftës, ekipi sumo i Ukrainës stërvitet për lavdinë globale në Japoni
03/07 18:50
Top Channel/ Birrë nga mjegulla, banorët në Kili zhvillojnë praktikën e veçantë
03/07 18:47
Top News- Kaos në aeroportet e gjithë Evropë/Pushimet e korrikut, në rrezik…fluturimet të vështira
03/07 16:31
Top News – ‘Ndjej turp për Putin dhe Medvedev’/ Ish presidenti sovjetik Gorbaçov shtrohet në spital
03/07 16:29
Top News – Turistja vritet nga peshkaqeni / Egjipti mbyll të gjitha plazhet në Detin e Kuq
03/07 15:08
Top News – Anija u ‘thye’ në mes… / Pak shpresa për ekuipazhin, tajfun shkatërrimtar
03/07 15:06
Top News – Stuhi që kërcënojnë jetën… / Mijëra banorë evakuohen, shi e përmbytje në Australi
03/07 15:05
Top News – Erdogan nuk ndihet mirë, anulon fjalimin / Mediat turke: Ka pësuar paralizë të fytyrës
03/07 14:48
Top News – Kemi ‘çliruar’ gjithë Luhanskun / Ministri raporton para Putinit: Ra edhe Lisiçansku!
03/07 14:47
Top News – ‘Ditë të zeza’ për miliarderët / Humbën 1.4 trilionë dollarë në 6 muajt e parë të 2022
03/07 14:46
Top News – Marina ruse fundosi anijen e vet / Tjetër poshtërim për Putinin, ‘aksidenti’ në Mariupol
03/07 14:10
Top News – Raketa ukrainase në Bjellorusi / Lukashenko kërcënon perëndimin dhe akuzon Kievin
03/07 14:09
Top News -Materializohet NATO-ja aziatike/Koreja e Veriut kritikon SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë
03/07 14:07
Top News- Ukraina në kundërofensivë, ‘sulme’ në Rusi…!?/Tre të vdekur pas shpërthimeve në Belgorod
03/07 13:16