Top Channel/ “Fund dominimit të Perëndimit”. Putin “drejton busullën” nga Kina dhe India
31/03/2023 22:28

Presidenti Vladimir Putin nënshkroi të premten një strategji të re të politikës së jashtme ruse që synon të kufizojë "dominimin" perëndimor dhe të identifikojë Kinën dhe Indinë si partnerë kryesorë për të ardhmen. Dokumenti i ri vendos sërish perden e Luftës së Ftohtë midis Rusisë dhe Perëndimit lidhur me ofensivën e Moskës në Ukrainë. "Federata Ruse synon t'i japë përparësi eliminimit të gjurmëve të dominimit të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera jomiqësore në politikën botërore", thuhet në dokumentin e strategjisë. Termi "vende jomiqësore" përdoret nga Rusia për t'iu referuar atyre vendeve, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut, që kanë dënuar fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë dhe kanë miratuar sanksione. Dokumenti prej 42 faqesh, i cili u publikua në faqen e internetit të Kremlinit, thoshte se Rusia do të synonte "të krijojë kushtet që çdo shtet të refuzojë qëllimet neo-kolonialiste dhe hegjemoniste". Duke shpallur dokumentin në një takim të këshillit të sigurisë, Putin tha se përditësimet e strategjisë së Rusisë për angazhimin në skenën globale ishin të nevojshme për shkak të "ndryshimeve radikale" në botë. Strategjia pasqyron qëndrimin gjithnjë e më anti-perëndimor të liderit rus përballë sanksioneve dhe ndihmës ushtarake perëndimore për Ukrainën, siç u pa edhe në fjalimin e tij për gjendjen e kombit muajin e kaluar. Rusia është bërë gjithnjë e më e izoluar në skenën botërore dhe ka kërkuar të forcojë lidhjet politike dhe ekonomike me vendet në Afrikë dhe Azi, si Kina dhe India, të cilat morën një qëndrim më neutral ndaj ofensivës së saj në Ukrainë. Pamjet: AFP

Top News – WhatsApp sjell ndryshimin e ri/ Teston aftësinë për të dërguar foto me cilësi të lartë
07/06 16:36
Top Channel/ “Serbia të japë garanci”, Osmani për Reuters: Zgjedhjet e reja, me peticion!
07/06 15:25
Top News – Kthehet shërbimi i detyrueshëm ushtarak… / Evropa po rimendohet, ‘frikë’ nga Rusia
07/06 15:21
Top News – Vetëvrasjet janë të jashtëligjshme! Kim Jong Un nxjerr ‘dekretin’, cilat janë pasojat?
07/06 15:08
Top Channel/ “Përse i shtrohet qilim i kuq Vucicit”, zyrtari: “Duhet politikë e re për Ballkanin”!
07/06 15:01
Top Channel/ Escobar i prerë:“Nuk pres deri në korrik për zgjedhje të reja”, Vucic të bindë serbët!
07/06 14:56
Top Channel/Parashikimi i frikshëm i Baba Vangës për 2023: Toka do shkatërrohet nga një shpërthim…
07/06 14:25
Top News – Rusia paralajmëron ofensivë të re / Medvedev: Kievi dështoi, tani të rrëzojmë regjimin
07/06 13:23
Top News – Kina lë pas SHBA dhe aleatët / Ushtria ‘komuniste’ me teknologjinë më të avancuar
07/06 13:06
Top News – Suedia ‘dorëzohet’ përballë Erdogan / Lejon ekstradimin e mbështetësve të PKK-së në Turqi
07/06 13:04
Top News – Irani mund të godasë Izraelin me ‘Fattah’ / SHBA vendos sanksione mbi programin raketor
07/06 13:03
Top Channel/ SHBA-Kinë përplasen në Indo-Paqësor, ekspertët: Pekini po ia kalon!
07/06 12:38
Top News- E vrau i dashuri dhe e shkriu me acid/ Zbardhet misteri i zhdukjes së shqiptares në Spanjë
07/06 12:29
Top Channel/ Të shtëna në ceremoninë e diplomimit, vritet babai dhe djali në SHBA!
07/06 12:01
Top Channel/ Ukrainë: Njerëzit kalojnë natën në cati, SHBA: S`e dimë kush e shkatërroi digën!
07/06 12:01
Top Channel/ Pas takimit, Lajçak lavdëron Vuçiçin: I gatshëm për uljen e tensioneve!
07/06 11:49
Top Channel/ Sot skadon afati, Escobar “kundër” Kurtit: Mbështesim Kosovën, jo kryeministrin!
07/06 11:48
Top News – Përgjaket ceremonia e diplomimit / Të shtëna me armë zjarri, 2 të vrarë e 5 të plagosur
07/06 11:15
Top News – Statuja e Lirisë ‘pushtohet’ nga tymi / Miliona njerëz në rrezik nga zjarret në Kanada
07/06 11:13
Top News – SHBA-Kinë, përplasje në Indo-Paqësor/ Rriten frikshëm fërkimet mes avionëve e luftanijeve
07/06 11:12