Top Channel/ Finlanda si Suedia, voton pro për anëtarësimin në NATO. Priten takime me Biden
17/05/2022 19:43

Parlamenti i Finlandës miratoi me shumicë dërrmuese propozimin për të aplikuar për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s.Propozimi mori 188 vota pro dhe tetë kundër.Tashmë Finlanda pritet të nënshkruajë një aplikim zyrtar dhe ta dorëzojë atë në selinë e NATO-s në ditët në vijim, së bashku me Suedinë, ku qeveria e saj njoftoi dje të njëjtin vendim. Presidenti finlandez Sauli Niinisto teksa priti në një takim kryeministren suedeze të martën tha se ishte 'optimist' se Finlanda dhe Suedia do të ishin në gjendje të siguronin mbështetjen e Turqisë për ofertat e tyre për anëtarësim në NATO, pavarësisht kundërshtimeve të minutës së fundit të Ankarasë. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar se do të bllokojë zgjerimin e aleancës, duke akuzuar Helsinkin dhe Stokholmin se strehojnë militantë nga partitë kundër qeverisë së tij. Ndërkohë në pritje të marrjes së një përgjigje për aplikimin e tyre në NAto, Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi se Gjermania do të rrisë bashkëpunimin e saj ushtarak me Suedinë dhe Finlandën. “Ne do ta theksojmë rregullisht këtë bashkëpunim me vizita të rangut të lartë politik në Finlandë dhe Suedi dhe do të intensifikojmë bashkëpunimin tonë ushtarak, veçanërisht në rajonin e Detit Baltik dhe përmes stërvitjeve të përbashkëta. Presidenti finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson do të takohen edhe me presidentin amerikan Joe Biden për të diskutuar "aplikimet e tyre në NATO-s dhe sigurinë evropiane, si dhe forcimin e partneriteteve të ngushta në një sërë çështjesh globale dhe mbështetjen për Ukrainën.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26