Top Channel/Europa të bëhet një shtet i vetëm, si SHBA: del plani gjerman!
05/12/2021 09:25

I emëruari për kancelar të Gjermanisë, Plaf Scholz bën thirrje për miratimin e marrëveshjes së koalicionit me Të Gjelbrit e liberalët në një kongres të posaçëm të SPD. Javën e ardhshme pritet të betohet qeveria e re gjermane. "Kjo do të jetë një qeveri me tre parti, që duan më shumë progres për Gjermaninë", tha Scholz Kemi tani "shansin që të fillojë një frymë e re në vend", u shpreh ai. Si sfida të kohës, Scholz përmendi ndryshimin e klimës, me të cilën qeveria duhet të merret, ndërsa në lidhje me pandeminë e Coronës, tha, se ajo duhet "luftuar me të gjitha forcat që kemi". Ndërkohë, marrëveshja prej 117 faqesh përmban dhe propozime ambicjoze për reformimin e BE-së. Aty thuhet se do të insistohet për një konferencë mbi të ardhmen e Europës ku të kembenngulet për ndryshim të traktatit në mënyrë që t`i hapet rruga krijimit të një shteti federal europian. “Një Europë e fortë sovrane është e një rëndëie kyce për politikën tonë të jashtme”, thote Scholz. Ekspertët mendojnë se ky propozim dërgon një sinjal të fortë dhe tregon sesi planifikojnë ta zhvillojnë këto tre parti unionin akoma edhe më shumë në të ardhmen.

Top News – Vritet një polic e plagoset një tjetër / Dhunë në Nju Jork: Të ndalen armët e zjarrit!
22/01 16:56
Top News – Bombarduesit rusë në Bjellorusi / Moska publikon videon, gati për luftë
22/01 16:36
Top News – ‘Financuan protestat në Serbi!’ / Gjermania, Britania dhe SHBA-ja, kundër Brnabiç
22/01 16:25
Top News – Rusia hyn në lindje të Ukrainës / Tanke, artileri dhe armë në zonat separatiste
22/01 16:23
Top News – Jo më ishuj të lumtur…! / Samoa dhe Kiribati në izolim, rastet e para të covidit
22/01 16:13
Top News – Majmunët në arrati, policia i kërkon / Kamioni me 100 kafshë aksidentohet në SHBA
22/01 16:11
Top News – Luftanijet ruse në Kanalin Anglez / Shoqërohen nga marina mbretërore, lufta në prag
22/01 16:02
Top Channel/Ndahet nga jeta Lordi i Butrintit!Krijoi fondacionin”Butrinti” bashkë me Lordin Rothcild
22/01 15:50
Top Channel/Çahet toka në Skoci, llava në fushë- panik mes banorëve!
22/01 15:25
Top Channel/Jo bashkim me Shqipërinë, DASH: Kosova, fokus tek dialogu!
22/01 15:20
Top News – SHBA hakmerret me Kinën / Pezullohen dhjetëra fluturime drejt Pekinit
22/01 15:12
Top News – Jo vetëm Ukraina…! / Vladimir Putin kërcënim për gjithë Evropën
22/01 14:48
Top Channel/ Arrestohet prifti abuzues në Athinë, abuzonte seksualisht me një 16-vjeçare shqiptare
22/01 14:43
Top Channel/ “Në Ballkan hyn SHBA e BE, Serbia rrethohet nga NATO”, eksperti reagim për ndarjen
22/01 14:17
Top News – Shi acidi dhe ‘batanije’ hiri / Pasojat tronditëse të vullkanit nënujor në Tonga
22/01 14:16
Top Channel/Moska nis super-bombarduesin, dalin pamjet: “Do ndryshojë rrjedhën e luftës”!
22/01 14:16
Top News – Gjermania nuk i jep armë Ukrainës / Ndalon edhe Estoninë të dërgojë armatime gjermane
22/01 14:09
Top News – Armët amerikane mbërrijnë në Kiev / 200 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
22/01 13:32
Top Channel/Gjermania, papritur “në krah të Rusisë”? Bllokon armatosjen e Ukrainës nga Estonia!
22/01 13:01
Top Channel/Zbrapset SHBA? Ofron takim Biden-Putin, Moska pa përgjigje!
22/01 12:37