Top Channel/ Erion Veliaj dhe Kostas Bakoyannis përurojnë Parkun Helen në liqenin e Farkës
18/06/2021 18:01

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe kryebashkiaku i Athinës, Kostas Bakoyannis përuruan sot “Parkun Helen”, i cili ndodhet në një hapësirë mjaft të bukur në liqenin e Farkës. Të pranishëm në përurim ishin edhe ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Sophia Philippiddou, ambasadori i BE-së, Luigi Soreca dhe kryepeshkopi Janullatos. Parku Helen u realizua me ndihmën e Ambasadës së Greqisë në Tiranë. Në fjalën e tij, kryebashkiaku Veliaj tha se ky park kaq i këndshëm dhe çlodhës për qytetarët, është një hapësirë kushtuar marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve. “Ajo që na lidh me njëri-tjetrin nuk është thjesht fryma mesdhetare dhe historia, por edhe marrëdhëniet tona, të cilat janë shumë më tepër se kaq. Greqia, është një nga ato vende mike që na ka mbështetur pa rezerva në të gjitha hapat tona të integrimit në Bashkimin Evropian. Gjestin e sotëm, të shënjuar me këtë park, e konsiderojmë si një shenjë mirënjohje, por edhe një stoli për të festuar marrëdhëniet e shkëlqyer dhe raportin special mes Tiranës dhe Athinës, Shqipërisë dhe Greqisë”, u shpreh Veliaj. Ai tha se qytetarët e Tiranës tani kanë një tjetër hapësirë të gjelbër ku do mund të kalojnë disa orë qetësie, teksa nënvizoi se të dielën do të zhvillohet tregarëshi TIRANATHLON.

Top Channel/ Zjarr në kalanë e Beratit, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme
03/08 01:51
Top Channel/Zjarrfikësit italianë luftojnë me flakët në Sicili dhe Bregun Adriatik
02/08 22:08
Top Channel/ Zjarr në kurorën me pisha pranë Kalasë së Beratit
02/08 22:06
Top News – Bllokohet grupi i auditit të KLSH/Do verifikonte dokumentacionin e emergjencave civile
02/08 22:01
Top News-Shqiptari kapet në shtëpi bari/ Policia sekuestron drogën me vlerë 86 mijë paund
02/08 21:18
Top Channel/ Zjarrvëniet e qëllimshme nuk ndalen, Lunxhëria nën pushtetin e flakëve
02/08 21:14
Top News – Zjarr i fuqishëm në Lunxhëri/Kërkohet ndërhyrje nga ajri për ta vënë në kontroll
02/08 20:50
Top News-Rama reagon për situatën nga zjarret/ ‘Inkurajim për ata që janë angazhuar në terren’
02/08 20:24
Top Channel/ Zjarr masiv në Lunxhëri/ Kreu i zjarrfikësve: Nuk mund të fiket me krahë
02/08 20:01
Top Channel/ Kushtetuesja shtyn vendimin e Metës. Në shtator dhe tetor, asnjë programim për vendimin
02/08 19:57
Top News – Fillon puna në inceneratorin e Fierit/Dorëzohen mbetjet e para nga fusha e Mbrostarit
02/08 19:55
Top Channel/ Durrës, vaksinime të hapura. Në gjithë qarkun janë vaksinuar 89 mijë persona
02/08 19:49
Top Channel/Dozë e tretë vaksinimi,Komiteti i Ekspertëve diskuton mundësinë për të rritur imunitetin
02/08 19:45
Top Channel/ Fotot Ekskluzive/ Emanuela Daci në emër të ISIS pengon gratë shqiptare të kthehen
02/08 19:35
Top Channel/ Mbetjet nisen në incenerator, kapaciteti i përpunimit është deri në 280 ton për 24 orë
02/08 19:18
Top Channel/ Për’puthen në audicione të reja, çdo ditë në 10:00 mund të paraqiteni pranë Top Channel
02/08 19:01
Top News-E futi të gjallë në kuti/ Ndërron jetë foshnja, procedohet penalisht mjekja
02/08 19:00
Top Channel/ I nxehti ekstrem kufizon punën jashtë në Greqi, nga ora 12:00-16:00 kufizohet lëvizja
02/08 18:53
Top Channel/Temperaturat e larta, relievi dhe era favorizojnë përhapjen/Vijojnë flakët në Karaburun
02/08 18:20
Top News – 79 patenta të hequra, 1905 gjoba/ Tentuan të korruptonin policinë,4 qytetarë në pranga
02/08 18:13