Top Channel/Emrat një për një:Shkupi publikon për herë të parë të dhënat e atyre që luftuan me ISIS!
04/10/2022 23:11

Për të parën herë, qeveria e Maqedonisë së Veriut ka publikuar në Fletoren Zyrtare listën me të dhënat e detajuara të 15 personave, të përfshirë në luftërat e huaja, si pjesë e grupit militant, Shteti Islamik. Në dispozicion të strukturave të policisë nuk janë që të gjithë këta persona, ndaj të cilëve kanë nisur hetimet. Pjesë e të dhënave janë edhe adresat e tyre të banimit dhe vepra për të cilën akuzohen. Në bazë të vendimit të ekzekutivit, këtyre individëve u ndalohet përdorimi, transferimi, konvertimi, transferimi ose disponimi i pronës, u ndalohet vënia në dispozicion e çdo pasurie, drejtpërdrejt ose indirekt, si dhe krijimi ose vazhdimi i një marrëdhënieje biznesi. Të 15 personat, të dhënat e të cilëve janë bërë publike, kanë marrë pjesë në formacionet paraushtarakee gjatë viteve 2014-2015. Një pjesë e tyre kanë qenë të përfshirë drejtpërdrej në luftën në Siri, të tjerë kanë inkurajuar palë të treta që bashkë me familjet e tyre, të shkojnë në këtë vend. Ekspertët e sigurisë thonë se publikimi i të dhënave paraqet një mjet efikas për të mos lejuar transferimin e parave nga burime të dyshimta. Por organizatat joqeveritare që në fokus kanë rehabilitimin e personave të kthyer nga luftërat e huaja, insistojnë se në informacione të tilla duhet të kishin akses vetëm institucionet, dhe jo i gjithë opinion publik pasi mund të vihet në rrezik jeta e të afërmeve të këtyre individëve. “Cfarë ndodh nëse dikush tenton një sulm ndaj personave të sanksionuar ose familjarëve me të cilët bashkëjeton, duke qenë se qeveria tani i ka bërë të ditura adresat se ku banojnë”, pyet Samet Shabani nga organizata joqeveritare Horizont. Në bazë të Kodit Penal të Maqedonisë së Veriut, pjesëmarrja ose rekrutimi i personave për t’u përfshirë në luftërat e huaja, paraqet vepër penale, për të cilën parashikohet nje dënim me te pakten pesë vjet burg. Në bazë të të dhënave të organizatave joqeveritare në luftërat e huaja janë përfshirë 156 persona. Shifrat zyrtare tregojnë se 83 vetë janë kthyer në vend, e 30 prej tyre ekanë marrë tashmë dënimin.

Top News – Shkencëtari trondit me deklaratën / ‘Covid-19 ka rrjedhur nga laboratori në Wuhan’
04/12 16:34
Top Channel/ Protestat në Iran. Shpërbëhet ‘policia e moralit’
04/12 16:11
Top News – 10 mijë trupa rrethojnë kartelet e drogës/ El Salvadori ‘në këmbë’ kundër bandave
04/12 15:52
Top News – Kina spiunon Ballkanin nga Beogradi!/ CNN zbulon ‘folenë’ e Pekinit në rajon
04/12 15:43
Top News – Me plantacione të sofistikuara droge / Shpërbëhet banda shqiptare në Barcelonë
04/12 15:41
Top Channel / Shtëpitë e barit në Spanjë/ Destinacioni i ri që josh punëtorët me paga të majme
04/12 15:40
Top Channel – “T’u ndalohet azili shqiptarëve” / Pas Braverman, edhe ministri i emigracionit kundër
04/12 15:17
Top Channel/ The Observer: Britania e Madhe ka dështuar të tërheqë afganët që përballen me tortura
04/12 14:30
Top Channel/ Pas tërmetit, aktivizohet edhe vullkani. Indonezia në alarm
04/12 14:25
Top News – Ushtarët nuk luftojnë dot në borë!/ SHBA- Rusia dhe Ukraina ‘ulin armët’ gjatë dimrit
04/12 14:24
Top News – Shqiptari dhunon prostitutën në Gjermani / Nuk mjaftohet, i grabit edhe 130 euro
04/12 13:37
Top News – E dashura e Putin shfaqet pas ‘shtatzënisë’/ Mediat- Presidenti i kërkoi të abortonte!
04/12 13:09
Top News – India do të ‘pushtojë’ botën!/ Do kalojë Gjermaninë si ekonomia e tretë e globit
04/12 13:03
Top News – Tërhiqet Ajatollahu!/ Protesta, Irani heq detyrimin e shamisë për gratë
04/12 13:02
Top Channel/ Shefi i OBSH: Neglizhimi i COVID-19 mund të krijojë një variant edhe më vdekjeprurës
04/12 12:48
Top Channel/ Ukrainë, inteligjenca amerikane: Luftimet do të ngadalësohen për muajt e dimrit
04/12 12:27
Top Channel/ Organi shtetëror i Iranit ul numrin e viktimave, raporton 200 të vdekur në protesta
04/12 12:25
Top Channel/ Lufta kundër bandave. 10 mijë trupa të policisë rrethojnë El Salvadorin
04/12 12:04
Top Channel/ “Ngrijnë” negociatatat. BE shtom presionin ndaj Serbisë për sanksionet kundër Rusisë
04/12 11:52
Top News – Pamje të frikshme nga shembja e ndërtesës/ Maltë, tre shqiptarë mes të plagosurve rëndë
03/12 20:33