Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02/2023 22:36

Protestat dhe bllokadat e ngritura gjatë krizës politike në Peru kanë vështirësuar furnizimet me karburant dhe ushqim si për vendasit ashtu dhe emigranët kalimtarë drejt SHBA. Katër emigrantë nga Haiti u gjetën tragjikisht të vdekur në fillim të vitit në zonat malore të Andeve peruane teksa përpiqeshin të kalonin në Bolivi. Peruja është përfshirë nga protestat anti-qeveritare që prej largimit të presidentit Pedro Castillo dhe ardhjes në pushtet të zëvendëses së tij Dina Boluarte e cila refuzon të mbajë zgjedhje të reja. “Ata nuk na lënë të kalojmë, kërkojnë para në pikat kufitare he nuk na japin ndihmë”, ankohej emigranti venezuelan Cristian, shkruan rrjeti AFP. Doktori Jose Alberto Capaquira, fliste për gjendjen e vështirë në klinikat e zonës. "Qendra shëndetësre është në gjendje të keqe, kemi pasur shumë pacientë, ksihin rreth 20 haitianë, disa prej të cilëve u rekuperuan por disa vdiqën”, tha doktori. Ai shtonte se emigrantët vuajnë nga ezaurimi fizik prej lartësive, sëmundje respiratorë dhe të mushkërive. "Disa haitianë kanë vdekur sepse nuk u kishin mbetur më para, të tjerëve u ishin vjedhur paratë, he ne po përpiqemi t’i ndihmojmë”, tha një vullnetar anonim i një kishte vendase. Protestat pritet të vijojnë në Peru teksa pakënaqësia popullore është e lartë pas varfërisë së gjerë dhe largimit arbitrar të presidentit nga parlamenti. Pamjet: AFP

Top News – Luftë e ftohtë SHBA-Kinë, dy superfuqitë përplasen për ndikim në Lindjen e Mesme
01/04 17:27
Top News-Plani për armët bërthamore në Bjellorusi/Zelenski-Kjo tregon se bisedimet Putin-Xi dështuan
01/04 15:46
Top News – Rusia fillon rekrutimin!/ 150 mijë ushtarë të rinj në fushëbetejë
01/04 15:45
Top News – Shqipëria mbledh OKB-në për armët bërthamore/ ‘Rreziku i apokalipsit nuklear, i lartë!
01/04 15:40
Top Channel/ U kapën mes tornados, frigoriferi shpëton 9 njerëz nga vdekja!
01/04 15:39
Top Channel/ Italia ndalon ChatGPT: Arsye sigurie, prek privatësinë!
01/04 15:38
Top News – Sa ushtarë ka humbur Rusia në luftë? Ukraina bën bilancin e 400 ditëve
01/04 15:36
Top Channel/ Masakra e Buchas, Ukraina shënon përvjetorin mes predhave ruse!
01/04 15:33
Top Channel/Zgjedhjet në Finlandë, avancon ekstremi i djathtë: Shqetësim pse u shtrenjtuan ushqimet!
01/04 15:31
Top News – Von Der Leyen në krye të NATO?/ Presidentja e KE në garë për udhëheqjen e aleancës
01/04 14:14
Top Channel/ Biden “drejt” tornados, shkon në zonat e prekura: “Një katastrofë”!
01/04 12:41
Top News – Putin në krye të organit më të lartë global/ Rusia merr frenat Këshillit të Sigurimit
01/04 12:28
Top News – Prigozhin gati të rrëzojë Putin!/ Përplasja mes tyre nis në vitin 2024
01/04 12:27
Top Channel/ “Jam ende gjallë”: Papa del nga spitali, nisin përgatitjet për Pashkët!
01/04 12:26
Top News – Shkatërrohet banda shqiptare e drogës/ Furnizonin disa shtete europiane me kokainë
01/04 12:24
Top News – Falenderon Serbinë për përkrahjen e Kievit!/ SHBA i habit të gjithë me komentin
01/04 12:12
Top News – Biden paralajmëron Rusinë!/ ‘Lironi sa më parë gazetarin amerikan’
01/04 12:11
Top Channel/ Biden thirrje Rusisë: Lironi gazetarin amerikan, ose…
01/04 12:09
Top News – Rusia do sulmojë paqeruajtësit e NATO-s/ Medvedev- Do të jenë një objektiv legjitim
01/04 11:58
Top News – Trump mbledh 4 mld dollarë brenda ditës/ Mbështetësit krah ish-presidentit pas aktakuzës
01/04 11:56