Top Channel/ Durrës, muzeu zhvendoset në rrugica, në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve
19/05/2021 15:29

Në Durrës, Dita Ndërkombëtare e Muzeve u festua me një festival të muzeut në rrugicë. Me dëshirën për të nxitur përfshirjen e të rinjve dhe banorëve të qytetit edhe në kohë pandemie, Street Show Festival u zhvillua në rrugica për të ccuar pranë njerëzve muzetë dhe për t’i afruar ata me trashëgiminë dhe kulturën shumëdimensionale. “E kthyem në rrugicën ku ndodhet MuzehLab. Kemi mbledhur grimca të filmave të ndryshëm, Ted Talks, këngë dhe sfilata mode që janë realizuar brenda muzeve dhe sjellin në vëmendje përdorimin e shumëfishtë të një institucioni siç është muzeu. Ambienti ku ne ndodhemi u zgjodh për të frymëzuar njerëzit që kalojnë dhe për ta kthyer në një shesh bisedash”, thotë organizatorja, Dorina Xheraj. Në kushtet e pandemisë, mbrëmja tërhoqi grupmosha të ndryshme dhe veçanërisht të rinj që shijuan shfaqjen e vlerave të muzeve dhe artit, si ndryshues dhe përmirësues të jetës sociale. “Ka një gjallëri që vjen natyrshëm. Gjithë presioni që ka qenë brenda nesh për të mos u ekspozuar shumë në ambiente të populluara tani ka shpërthyer dhe vjen natyrshëm. Njerëzit janë të etur për parë gjëra të bukura dhe bërë ditët ndryshe. Shpresoj të ketë gjëra kaq të bukura artistike më shumë në qytetin tonë”, shprehet banori. “Është shumë e përshtatshme në këtë kohë Covidi, pasi bëhet në ambient të hapur. E veçantë mënyra se si janë ndërthurur muzeu me rrugicat”, thotë një qytetar. “Një mbrëmje e bukur ndryshe nga rutina e përditshme dhe mund të kalojmë kohë bukur me shoqërinë”, thotë një i ri. “Është për herë të parë në qytetin e Durrësit dhe sidomos risi se vjen në rrugica”.

Top Channel/ Nis festivali TIFF/ Shfaqen filmat premierë. Pjesëmarrës kinastë nga e gjithë bota
24/09 19:58
Top Channel/ Ndahet nga jeta piktori Sali Shijaku
24/09 12:13
TopChannel/Në gjurmët e parodistëve!Të rinj vlonjatë ngjitën në skenë shfaqen në teatrin Petro Marko
18/09 12:59
Top Channel/ Vepra e re e Teodor Kekos! Poema satirike është shkruar në vitin 1997
18/09 12:43
Top Channel/ Ekspozita nordike në Tiranë/ Artistë nga Suedia, Norvegjia dhe Danimarka
15/09 20:02
Top Channel/ Do të rikualifikohet zona rreth amfiteatrit të Durrësit, preken rreth 100 objekte
15/09 12:37
Top Channel/ Ndërron jetë Et’hem Qerimaj, babi i violinës shqiptare u shua në moshën 88-vjeçare
13/09 15:49
Top News – Arti në zi për ‘mjeshtrin e madh’ të violinës/Hetem Qerimaj ndahet nga jeta
13/09 11:46
Top Channel/“Novela grafike nga deti”/Ekspozohen punimet nga Italia, Franca, Shqipëria dhe Greqia
12/09 19:57
Top Channel/ Anesti Duka në Seul! Mori pjesë në ekspozitë me punime të krijuara gjatë pandemisë
11/09 15:32
Top Channel/ “Mural art” në Tiranë/ Eventi mblodhi së bashku artistë nga disa vende të botës
10/09 20:08
Top Channel/Art në hapësira publike/Veprat e artit do vendosen në sheshe, rrethrotullime e mbikalime
08/09 20:00
Top Channel/ Fituesi i Golden Globe! Regjisori Ari Folman prezanton në Durrës “Vals me Bashirin”
07/09 20:09
Top Channel/ Rita Ora ndez Tiranën/ Koncert free, në sheshin Skënderbej
06/09 20:07
Top Channel/ Gara off-road BMW në Karpen! Kurorëzimi i fituesve do të bëhet në në kampingun pa emër
05/09 19:59
Top Channel/ Kisha e Leshnicës, probleme pas rehabilitimit të manastirit 400 vjeçar
04/09 12:38
Top Channel/ Rita Ora “falas” në Tiranë/ Më 6 shtator, koncerti pa bileta ne sheshin “Skënderbej”
03/09 19:52
Top Channel/ Nis sezoni muzikor/ Teatri i operas thyen traditën: Çelet me simfoni dhe jo me opera
02/09 20:02
Top Channel/ Libraria lundruese në Vlorë, anija me 5 mijë tituj librash do të ndalojë edhe në Durrës
02/09 15:37
Top Channel/ Mbërrijnë një milionë faqe me të dhëna historike të Shqipërisë në kohën otomane
01/09 19:59