Top Channel/ “Duam trajtim si Biden”, liderët botërore refuzojnë autobusët VIP
15/09/2022 18:17

Teksa autoritetet në Britani po merren me detajet e fundit të funeralit të mbretresëhs elizabetë ditën e hënë, ata po përballen edhe me një sërë tekash nga liderët botërorë të cilët kërkojnë tani leje të posaçme për të kapërcyer skemën e propozuar për të mbërritur në funeral më një autobus ekskluzivisht për ta për shkak të fluksit të jashtëzakonshëm të pjesëmarrësve, duke kërkuar të shkojnë me automjetet e tyre zyrtare. Diplomatë nga pesë vende, duke përfshirë disa brenda grupit G7, i thanë POLITICO-s se duan përjashtime për udhëheqësit e tyre, duke përmendur moshën ose arsye sigurie. Protokolli i udhëtimit, i dërguar ambasadave jashtë shtetit në fundjavë dhe i parë nga POLITICO , nuk do të zbatohet për liderë të tillë si presidenti i SHBA Joe Biden, një burim i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar konfirmoi më vonë për Times . Biden pritet të mbërrijë në funeral me limuzinën e tij të blinduar, që shpesh quhet 'Bisha'. Udhëheqës të tjerë me kërkesa specifike sigurie, si Presidenti Isaac Herzog i Izraelit, gjithashtu mund të lejohen të vijnë me makinën e tyre , tha i njëjti burim në Mbretërinë e Bashkuar. Nisur nga ky fakt, diplomatët e huaj me bazë në Londër tani po kërkojnë të sigurojnë që krerët e shteteve të tyre të kenë të njëjtin trajtim si Biden dhe të shmangin mbërritjen në një autobus me ' përfaqsues nga shtetete më të vogla. "Presidenti ynë është mëse dakord të shkojë me autobus nëse i thuhet kështu, por ai është mbi 80 vjeç, kështu që nëse ka një mënyrë për ta shmangur atë, ne do të përpiqemi," tha një diplomat tjetër i lartë. Udhëtimi me autobus, shihet edhe si sfidë për lidertë të cilët duan të tregojnë me cdo kusht një autoritet të hekurt. Pamjet: AFP

Top Channel/ Berlini i jep OK: Gjermania të ulë cmimin e gazit dhe të energjisë!
26/11 14:03
Top News – Përse Rusia po flet për negociata… / Ukraina mosbesuese: Paqja nuk vjen me raketa
26/11 13:43
Top News – Gjermania e Franca, bashkë për energjinë/ Firmoset deklarata për forcimin e solidaritetit
26/11 13:28
Top News – 250 mijë USD për kokën e bosit të Wagner, ‘kuzhinieri i Putinit’ në listën e të kërkuarve
26/11 12:55
Top News – Tanke rrufe, obusë gjëmues, shkundje kockash…kështu Koreja e Jugut shet armatimet e saj
26/11 12:53
Top News – Gjermania hapet për shtetësinë e dyfishtë / Pasaporta pas 5 vitesh, po modernizohet ligji
26/11 12:52
Top News – Heq mbushjet bërthamore dhe qëllon! / Britania: Rusia nuk ka më raketa, po improvizon!
26/11 12:50
Top Channel/ BE, mbledhje urgjente për emigracionin- komisioneri: Ta nisim luftën nga trafikantët!
26/11 11:44
Top Channel/ Gjermania gati të lejojë shtetësinë e dyfishtë: Jo më pengesa me natyralizimin!
26/11 11:43
Top Channel/ Vizita e rrallë! Macron në SHBA, ja çfarë do i kërkojë presidentit Biden
25/11 23:03
Top News – Shqipëria në mesin e 10 vendeve/ Që prodhojnë dhe shesin më shumë kanabis në botë
25/11 21:59
Top Channel/ Trump zbulon programin për zgjedhjet presidenciale 2024
25/11 21:45
Top News – Përgjimi implikon Papa Françeskun!/ Gjyqi ndaj kardinalit në Vatikan për fondet
25/11 21:32
Top Channel/ Trump nis fushatën/ Pretendenti i parë zyrtar për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024
25/11 19:57
Top Channel/ Vaksinë universale për gripin, shkencëtarët: E disponueshme brenda dy vitesh
25/11 19:35
Top Channel/ Miliona ukrainas në errësirë dhe të ftohtë. Zelenksy: Rusia nuk do na thyejë
25/11 19:05
Top News – Çfarë ka fituar Putin nga lufta!/ Sukseset dhe humbjet e Rusisë në Ukrainë
25/11 18:31
Top News- Putin gënjen nënat e ushtarave rusë!/‘Nuk jam penduar për luftën në Ukrainë’!
25/11 18:20
Top News-Aktori i ‘Squid Game’ në telashe/Akuzohet për sulm seksual ndaj një gruaje
25/11 17:46
Top News-24% e serbëve duan pushtimin e Kosovës/Sondazhi-Duan luftë bashkë me Rusinë!
25/11 17:38