Top Channel/ “Duam SHBA-në në dialog”: Osmani e Kurti takohen me zyrtarin e lartë amerikan!
11/01/2023 18:48

Ashtu sic pritej, ofensiva diplomatike perëndimore me pikësynim arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi nisi. Në Prishtinë mbërriti Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit (DASH), Derek Chollet, i cili është takuar me presidenten Vjosa Osmani e kryeministrin Albin Kurti. “Angazhimi i shtuar i SHBA-së, është vendimtar për dialogun me Serbinë e për të siguruar rezultat të suksesshëm në dobi të qytetarëve të Kosovës”, deklaroi Osmani. Ajo përsëriti qëndrimin se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, duhet të ketë në qendër njohjen e ndërsjellë. “Kosova është e gatshme të vazhdojë, me përkushtim të plotë, të jetë palë konstruktive, e koordinuar me SHBA-në, duke bërë propozime që kontribuojnë në arritjen e një marrëveshjeje të tillë”, tha presidentja. Në fokusin e bisedës së saj me zyrtarin e lartë amerikan kanë qenë edhe zhvillime të tjera në rajon e në botë. Osmani e bëri të qartë se mbështetjen e Rusisë, “Serbia vazhdon të jetë forcë destabilizuese dhe kërcënim për paqe të qëndrueshme në Ballkan”. Detaje nga takimi i tij me Kurtin nuk ka ende. Kjo vizitë e zyrtarit të lartë amerikan vjen në kohën e përpjekjeve të reja ndërkombëtare për të përshpejtuar procesin e normalizimit të raporteve midis Kosovës dhe Serbisë. Këshilltari i DASH-it, në takimin me Osmanin dhe Kurtin, ishte i shoqëruar edhe nga i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Chollet më herët qëndroi edhe në Shkup, teksa pas Prishtinës do të niset drejt Beogradi. Njohës të cështjeve politike e shohin sit ë një rëndësie kyce vizitën e tij sa i takon dinamizmit të procesit të dialogut. Ajo sipas tyre, injekton energji të re në këtë proces sepse edhe investimet madhore amerikane në Ballkan janë të drejtuar në arritjen e marrëveshjes finale dhe gjetjen e një zgjidhjeje për krijimin e një etape të re historike. Pamjet: AFP

Top News – “Polonia do të na pushtojë”, Lukashenko kërkon armë bërthamore ruse në Bjellorusi
31/03 23:03
Top News – Premtimi i Mitsotakis/ ‘Zgjatim me 100 km, murin e çeliktë në kufirin me Turqinë’
31/03 23:00
Top News – “Franca digjet, ministrja krihet”, pozon për revistën Play Boy
31/03 22:56
Top News – A mund të kandidojë Trump për president, pas akuzave penale të ngritura ndaj tij?
31/03 22:32
Top Channel/ Parisi zhvillon referendum për ndalimin e qarkullimit të skuterëve elektrikë
31/03 22:31
Top Channel/ Zelensky kërkon që Bucha të bëhet simbol i drejtësisë për krimet gjenocidale të Rusisë
31/03 22:29
Top Channel/ “Fund dominimit të Perëndimit”. Putin “drejton busullën” nga Kina dhe India
31/03 22:28
Top Channel/ A do të ndalet kandidati? Trump përballë akuzave, pritet të shqyrtohen të gjitha provat
31/03 21:54
Top Channel/ Finlanda nuk ka më pengesa për anëtarësimin në NATO, Turqia vendi i fundit që firmos
31/03 21:54
Top News – FMN ‘zgjidh qesen’, 15.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën
31/03 21:15
Top Channel/ Kundërshtohet ligji për emigrantët/ Reagon zyrtarja britanike në OKB
31/03 19:51
Top Channel/ Ranë në një gropë teksa luteshin në tempull, shkon në 36 numri i viktimave
31/03 19:51
Top Channel/ Akuza ndaj Trump/ Bleu heshtjen e aktores pornografike gjatë fushatës presidenciale
31/03 19:50
Top Channel/ U kap me çaj mali, policia angleze arreston shqiptarin
31/03 18:48
Top News – A do shpëtojnë tanket e reja Ukrainën!/ ‘Bishat’ perëndimore gati për fushëbetejë
31/03 18:40
Top News – Ushtari në Ukrainë falet mes luftimeve/ Videoja nga fushëbeteja pushton internetin
31/03 18:39
Top News – ‘Kufijtë në Ballkan, një marrëzi’/ Maqedonia kërkon heqjen e doganave në rajon
31/03 18:39
Top News – Ishulli, me çmimin e një apartamenti/ Parajsa pranë Australisë del në shitje
31/03 17:45
Top News-Putin ndryshon doktrinën e politikës së jashtme/ SHBA kërcënon paqen, të mbrojmë fqinjët!
31/03 17:44
Top News – Plumbat ndaj kundërshtares së Erdogan/ Sulm pas përplasjes me presidentin
31/03 15:31