Top Channel/ Dua Lipa, akuza ministrave anglezë! Këngëtarja hidhet në mbrojtje të emigrantëve
04/06/2023 11:34

Këngëtarja shqiptare me famë botërore e lindur në Londër ka shpërthyer me akuza ndaj ministrave anglezë, për mënyrën sesi ata i kanë trajtuar emigrantët në ligjëratat dhe vendimet e tyre. E revoltuar, Dua Lipa kritikon mënyrën “shkurtëpamëse” sesi ministrat britanikë i etiketojnë emigrantët. Ylli i muzikës tha se mënyra se si qeveria ka diskutuar për shqiptarët e ka lënduar atë, teksa bëri thirrje për me shumë empati ndaj tyre. “Sigurisht që dhemb. Të gjitha ato fjalë të hedhura rreth emigrantëve? Gjithmonë kam menduar se Londra ishte një bashkim kulturash. Kur dëgjon qeverinë që flet për shqiptarët, për shembull, kjo të dhemb. Është dritëshkurtër dhe mendjemprehtë, por është mënyra se si mendojnë shumë njerëz. Pavarësisht se si ne përpiqemi të ndryshojmë retorikën, gjithmonë do të ketë nga ata që mendojnë, ‘Emigrantët po vijnë në vend dhe po zënë punë”-tha Dua Lipan ë një intervistë për Sunday Times. Dua Lipa bëri thirrje për më shumë ndjeshmëri ndaj tyre, që shkojnë në shtetin ishill për të fituar paranë e tyre duke punuar jashtëzakonisht shumë. “Megjithatë, emigrantët që kanë ardhur këtu e kanë fituar paranë e tyre duke punuar jashtëzakonisht shumë. Duhet të ketë më shumë ndjeshmëri, sepse njerëzit nuk largohen nga vendi i tyre nëse nuk duhet të largohen nga nevoja, nga frika për familjen e tyre”– shtoi Dua Lipa. Edhe kryeministri Edi Rama ka kritikuar veçimin “e turpshëm” të shqiptarëve nga ministrat, veçanërisht Braverman.

Top Channel/ Itali, vijon gjuetia për shqiptarin që vrau ish-gruan. Vajza 14-vjeçare, dëshmitare
29/09 15:19
Top Channel/ E rëndë në Itali, 35-vjeçarja shqiptare vritet me plumb në kokë nga bashkëshorti
29/09 14:25
Top News – Diçka e rrezikshme po ndodh në SHBA! Biden paralajmëron për lëvizjen ekstremiste të Trump
29/09 13:49
Top News – NATO, avionë vëzhgimi në Lituani / Do të monitorojnë aktivitetet ushtarake ruse
29/09 12:30
Top News – Frikë nga zgjimi i vullkanit / Tërmete të vazhdueshme në Napoli, ndizet paniku
29/09 12:16
Top Channel/ Stoltenberg-Zelensky takim kokë më kokë: Ukraina po merr territore
29/09 12:11
Top Channel/ Republikanët nuk dorëzohen, duan dorëheqjen e Biden! Nis procesi hetimor
29/09 11:58
Top Channel/ Lojërat Olimpike fatale për shitësit e librave në rrugët e Francës, duhet të zhvendosen
29/09 11:32
Top News – Plasin të shtënat, të gjithë ikin në panik / Tmerr në spital, neonazisti vret tre vetë
29/09 11:16
Top News – Suedia ‘digjet’ nga bandat e krimi / Diskutohet nxjerrja e ushtrisë nëpër rrugë
29/09 11:12
Top News – Qeveria amerikane drejt mbylljes / Kongresi i ndarë për buxhetin, e diela afati i fundit
29/09 11:01
Top News- Shqiptarët kapen me 1 ton kokainë në mes të detit/Në operacion u përfshi dhe DEA amerikane
29/09 10:04
Top News – Zelensky pret Stoltenberg: Fitorja e Ukrainës, garanci për paqen në kontinent
29/09 08:30
Top News – X, ‘çerdhe’ dezinformimi / Studimi i BE për rrjetet sociale, paralajmërohet Musk
28/09 23:10
Top News- Kurti i thotë ‘Jo’ Ramës / Propozimi për KFOR-in në Veri
28/09 23:09
Top News – Suedia nxjerr ushtrinë në rrugë kundër bandave pas 11 vrasjeve në shtator
28/09 23:08
Top News – Mister vrasja në Sukth, asnjë pistë e gjurmë për autorët e krimit
28/09 23:06
Top Channel/ DASH të njëjtin qëndrim si BE-ja:Nuk mund të barazohet vrasja e policit me të sulmuesve
28/09 22:33
Top Channel/ Blinken, jo vetëm diplomat por dhe këngëtar. Sekrtetari amerikan I shtetit këndon live
28/09 21:42
Top Channel/ Çfarë do të ndodhë me luftën në Ukrainë? Stoltenberg-Zelensky takim kokë më kokë
28/09 19:41