Top Channel/ Dosja e SPAK për Dakon/ Zbardhen dy çështjet për të cilat u ndalua ish kryebashkiaku
07/06/2023 19:37

Ish kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako del të enjten para gjykatës antikorrupsion për tu njohur me masën e arrestit me burg që u shpall kundër tij në mungesë. SPAK bëri me dije detaje mbi dy episodet që e hetoi mbasi u sinjalizua nga kallzimet e disa banorëve dhe të demokratit Ferdinand Xhaferri. Për pallatin 11 katësh SPAK thekson se ndërtimi i tij tej cdo kriteri, kushti teknik dhe në paligjshmëri e ktheu ndërtesën të rrezikshme për tu banuar. Për shkak të këtyre shkeljeve të kryera edhe nga të dyshuar të tjerë inxhinierë , kolaudues e administratori i firmës, pallati u dëmtua lehtësisht edhe nga tërmeti. mes dhjetra shkresave të sekuetsruara , SPak vecon tre dokumenta të firmosura nga ish kryebashkiaku , në njërën prej të cilave urdhëronte pezullimin e punimeve në objektin në fjalë dhe në tjetrën miratohej zbardhja e lejes dhe dicka e tillë sipas SPAK provon dijeninë e ish zyrtarit lokal. Edhe për episodin e dytë mbi projektin Promenadë Bregdetare SPAK thekson se ju shkaktuia shtetit një dëm prej 18 milionë lekë, për të cilat në fillim bashkia durrës hapi proces ndaj firmës, por më pas juristi i caktuar nga ish kryebashkiaku u tërhoq nga gjykimi. Mbas këtij momenti dosja tregon se bashkia pavarësisht dëmit të konstatuar edhe nga KLSH kreu likuidimin financiar ndaj subjektit privat. për të dyja episodet akuzat e falsifikimit dhe të shpërdorimit të detyrës rëndojnë edhe ndaj nëntë personave të tjerë

Top News – Punësimi dhe integrimi i komunitetit rom/ Veliaj-Tirana shënoi histori suksesi
30/09 16:53
Top News – Ambasadori i SHBA kërkon organizatorin/ ‘Në prapavijë sulmi kishte mbështetje të madhe’
30/09 16:52
Top News – Çahet tubi i gazit në një pikë karburanti/ Alarm në Shkozë, evakuohen banorët e zonës
30/09 15:38
Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”
30/09 15:32
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 15:24
Top Channel/Më shumë mundësi edukimi, Veliaj konferencë për integrimin e komunitetit rom e egjiptian
30/09 15:22
Top Channel/ Rrjedhje gazi në pikën e karburantit/ Tiranë, evakuohen banorët në zonë
30/09 15:08
Top News – Shpërndante drogë pranë shkollave/ Operacioni ‘Tempulli’, arrestohet një 23-vjeçar
30/09 14:47
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 14:46
Top Channel/ Situatë e rëndë e zjarreve në Fier, era po shtyn flakët drejt tokave bujqësore
30/09 14:43
Top News – Dita e pestë e zjarrit në Pishpora/Temperaturat deri në 1000 gradë
30/09 14:00
Top News – Karoatreci ‘rrëmben’ makinat/ Polica aksion për parkimet e gabuara
30/09 13:23
Top Channel/ Zjarret jashtë kontrollit në Pishporo, riaktivizohen të gjitha vatrat
30/09 13:05
Top News- Gjykata e Durrësit merr kërkesën e Belerit/ Kërkon të betohet si kryebashkiak i Himarës
30/09 12:53
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 12:49
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 12:47
Top Channel/ Lufta e zjarrfikësve me zjarret në Fier, tokat bujqësore përpihen nga flakët
30/09 12:44
Top Channel/ Haki Cako për zjarret në Fier: Këto janë arsyet pse helikopteri nuk mund të ngrihet
30/09 12:21
Top Channel/ Me sytë nga profesionet/ 67 mijë pensionistë ende punojnë
30/09 12:18
Top News – Rinas/ Mijëra euro dhe dollarë të padeklaruara. Procedohen një turk dhe një kinez
30/09 12:17