Top Channel/ Dorëzohet Vuçiç, nuk përballon protestat: Qeveria rrëzon planet e minierës së litiumit!
21/01/2022 18:08

Qeveria serbe ka vendosur të heqë dorë nga planet e saj për ndërtimin e një miniere masive litiumi dhe do të tërheqë licensën e dhënë kompanisë Rio Tinto. “Leja anullohet, Rio Tinto nuk ka më punë në Serbi”, deklaroi kryeministrja Ana Bernabic. Ekzekutivi në Beograd u përball me një presion të madh nga qytetarët të cilët dolën për javë të tëra në rrugë duke protestuar ndaj projektit me vlerë 2 miliardë dollarë. Shqetësimi kryesor i tyre ishte ndikimi mjedisor i minierës së litiumit. Gjigandi anglo-australian ishte duke zhvilluar këtë minierë në Serbinë perëndimore në një përpjekje për të tërhequr investime të huaja dhe për të nxitur rritjen ekonomike. Miniera e litiumit, e cila parashikohej të ishte një nga më të mëdhatë në botë, u pa si një mënyrë për të kapitalizuar kërkesën globale në rritje për elementin që përdoret gjerësisht në bateritë që shfrytëzohen për pajisje elektronike dhe automjete elektrike. Por grupe ambjentaliste argumetonin se miniera do të ishte shkatërruese për tokën bujqësore dhe furnizimet me ujë. Vendimi për anulimin e projektit vjen përpara zgjedhjeve që do të zhvillohen në Serbi në 3 prill, ndërsa presidenti Aleksander Vuçiç u kritikua se e vuri zhvillimin e këtij projekti përpara shqetësimeve mjedisore në një vend që vuan nga ndotja e lartë e ajrit, menaxhimi i dobët i mbeturinave dhe problemeve të tjera mjedisore që janë grumbulluar pas dekadash të tëra neglizhence.

Top Channel/ Çlirohet nga cekësira trageti i bllokuar me 800 pasagjerë në Indonezi
19/05 23:14
Top Channel/ Presidenti i Nikaraguas refuzon Samitin e Amerikave të mbajtur nga SHBA
19/05 23:13
Top Channel/ Distiluesit kërkojnë të shpëtojnë fshatin e izoluar zvicerjan duke prodhuar xhin
19/05 23:12
Top Channel/ Disa rezidentë dalin në rrugët e Shangait pas zbutjes së izolimit brutal
19/05 23:11
Top Channel/ Macron: Konflikti në Ukrainë mund të përfshijë dhe Moldavinë
19/05 22:25
Top Channel/ Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes
19/05 22:20
Top News-Fituan shumën rekord në lotari / Çifti britanik bëhet më i pasur se adele në një ditë
19/05 22:14
Top News-Lufta ‘ringjalli’ NATO-n / Agresioni i Putin solli të kundërtën e asaj që mendonte
19/05 19:14
Top Channel/ Biden përmend Kosovën, ndërsa mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO
19/05 18:55
Top News – Ushtari rus i kërkon falje Ukrainës / I pari që gjykohet në Ukrainë për krime lufte
19/05 18:15
Top Channel/ ‘Kërkoj falje’, ushtari rus pendohet për vrasjet në Ukrainë në gjyq
19/05 18:05
Top Channel/ PE votim historik për Shqipërinë: Këshilli i Europës të nisë bisedimet!
19/05 17:55
Top News-Vajza e Putinit ka të dashur Zelenskin!/Katerina, në marrëdhënie me një balerin që quhet…
19/05 17:29
Top News – Po vjen i nxehti përvëlues! / Temperatura deri në 40 gradë në jug të kontinentit
19/05 17:23
Top News – Vesh ‘plehrat’ e tij për një muaj!/Çfarë shpërdorimi…aktivisti amerikan godet në shenjë
19/05 17:05
Top News – Të shpëtojmë malet e Zvicrës…!/ Zgjidhja është xhini…përpjekja e dy vëllezërve
19/05 17:05
Top News – Dëgjuan ndërgjegjen e tyre / Yjet rusë të baletit largohen nga Bolshoi
19/05 17:04
Top News – Vijnë gomat pa ajër! / Testohet në Luksemburg koncepti tërësisht i ri
19/05 17:00
Top News -Tërmet i tmerrshëm, frikë për tsunami/Manjituda 6.7, ‘shkundet’ toka në Zelandë e Australi
19/05 16:06
Top Channel/ SHBA: Integriteti territorial i Kosovës nuk preket, e dijmë ku është kufiri!
19/05 15:50