Top Channel/ Dorëshkrimet e papublikuara të Céline, shfaqen 75 vjet pas zhdukjes
16/08/2021 23:00

Më shumë se 75 vjet pas zhdukjes së tyre, rreth 6,000 faqe të papublikuara të shkrimtarit të njohur francez Louis-Ferdinand Céline janë shfaqur së fundmi. Zbulimi i ka dhënë më shumë zjarr betejës ligjore mes trashëgimtarëve të tij, të cilët kishin mbajtur fshehtësisht edhe shkrime të tjera të papublikuara te shkrimtarit te famshem francez. Céline, vdiq në 1961 ndërsa e veja e tij Lucette Destouches vdiq në 2019. Autori përçante kritikët me stilin pesimist dhe gjuhën e veçantë letrare, të stilit të klasës punëtore. Celine njihet ndryshe si “James Joyce” i Francës. Ai njihej gjithashtu për pikëpamje të forta anti-hebreje, dhe pas luftës u vendos në ekzil në Gjermani e Danimarkë, derisa sa iu dha falja nga Franca ne vitin 1951. Ekzistenca e dokumenteve u bë publike javën e kaluar nga e përditshmja vendase Le Monde. Ato ishin mbajtur për 15 vjet nga Jean-Pierre Thibaudat (emri i penës), kritiku i dramës dhe ish gazetar i ‘Liberation’, i cili thotë se i janë dorëzuar nga një lexues i tij, identitetin e të cilit u e zbulon.

Top News-Britani, rritet numri i viktimave / Rekord vdekjesh nga Covid 19 që prej marsit
19/10 23:04
Top Channel/ Një zhytës amator gjen një shpatë 900-vjeçare në brigjet e Izraelit
19/10 22:14
Top Channel/ Polonia akuzon BE për ‘shantazh’ ndaj të drejtave kombëtare
19/10 20:33
Top Channel/ Mali Kilimanxharo, një nga akullnajat e çmuara të kontinentit Afrikan
19/10 20:33
Top Channel/ Policia qëllon me gaz lotsjellës, pompa uji ndaj protestuesve të varfërisë në Kili
19/10 20:31
Top News – Zhduket vajza 4 vjeçare /Australi, ishte me prindërit në kamping
19/10 17:56
Top News – Ja si do të ‘pushtojmë Ukrainën’/Rusia në stërvitje, 40 luftanije dhe 30 avionë ushtarakë
19/10 17:40
Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10 17:20
Top Channel/ Habit shkencëtari i Harvardit: “Universi ynë është krijuar në laborator”!
19/10 17:19
Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00