Top Channel/ Dita botërore e kafesë/ 1 tetori, dita ndërkombtares e pijes më të përdorur në botë
01/10/2022 18:52

Dita ndërkombëtare e kafesë shënohet çdo vit në 1 tetor që prej vitit 2015 me qëllim promovimin e kremtimin e kësaj pijeje kaq të dashur për shumëkënd. Ajo u caktua nga Organizata Ndërkombëtare e Kafesë, e cila vetë është themeluar në 1963-shin dhe sot, numëron 43 vende anëtare eksportuese dhe 6 importuese, që së bashku, përbëjnë 98% të prodhimit të kafesë në botë dhe 67% të konsumit të saj. Evente të ngjashme megjithatë, nuk kanë munguar as në të shkuarën. Që në 1983-shin, All Japan Coffee Association nderonte kafenë dhe prodhuesit e saj, e në Nepal, Tajvan e madje edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka pasur një ditë kombëtare të kushtuar kafesë. 1 tetori shërben për të ndihmuar edhe sesi të mësohet më shumë rreth kafesë, procesin e rritjes dhe mënyrën sesi kokrrat e saj shndërrohen më pas në pijen që shijojnë miliona vetë në të gjithë planetin, duke u kthyer në pijen e tyre të përditëshme. Kafeja është pija më e përdorur nga shqiptarët. Shijen e njohur tradicionale, por edhe në atë moderne të gjithë e provojnë me kafen më të njohur shqiptare Lori Kafe. Në Italinë fqinjë, kafeja është praktikisht një ritual social e kulturor. Me 30 milionë kafe ekspres të konsumuara atje çdo ditë, Roma vendosi ta bëjë “espresson” kandidat për statusin e trashëgimisë së Unescos-s.

Top Channel/ Wizz Air me 10 avionë në Shqipëri/ Nga Tirana shtohen 6 destinacione të reja
07/12 19:58
Top Channel/ “Rusët nga dera e pasme”/ Kryeministri në Bruksel: Ballkani duhet të jetë bashkë me BE
07/12 19:49
Top Channel/ Rrëmuja me gjobat e policisë rrugore! Gjykata e Lartë vendos me 27 janar pas ankesës
07/12 19:42
Top Channel/ Porti i Durrësit, nis shitja pa ndërtim!Porti shet “ajër”, 110 mijë euro një garsionere
07/12 19:35
Top Channel/ Shifrat rrëzojnë koncesionin! Lekaj-Fier, financat nuk justifikojnë “320 mln euro”
07/12 19:35
Top News – Komiteti i Konventës së Bernës / Kërkon pezullimin e punimeve për aeroportin e Vlorës
07/12 18:49
Top News – Temperaturat në Dhjetor, si kurrë më parë! / Deri në 20 gradë, kthesa pritet në fundjavë
07/12 18:48
Top News – Fondet e BE për Ballkanin / Rama kërkon më shumë para nga Brukseli
07/12 18:37
Top News – Marku fiton lirinë/ Ariu i fundit që mbahej rob në Shqipëri
07/12 18:34
Top News – Gjyqi me Becchetti-n në Uashington / Gjyqtari i kontestuar nga Shqipëria nuk largohet
07/12 18:16
Top News – Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet/ Akti normativ botohet në fletoren zyrtare
07/12 18:01
Top News – Mediat greke- Rama i kërkoi falje Mitsotakis/ Deklaratat për anëtarësimin në BE
07/12 17:24
Top Channel/ “Kemi kapacitet për zgjedhje”, ministri i Brendshëm i Kosovës flet nga ura e Ibrit
07/12 15:43
Top Channel/ Kundër dhunës ndaj grave! Ekspozita “Gjenerata A” me përjetimet e brezave
07/12 15:40
Top News – Një ditë pas Samitit / Ambasadorja Yuri Kim uron…presidentin Begaj
07/12 15:33
Top News- Partia Demokratike këmbëngul/ ‘Vërtetimi për autorin u dha kur ishte i infiltruar’
07/12 15:30
Top News – Tirana, “Kryeqyteti Europian i Sportit’/ Veliaj-Është një histori suksesi e 2023
07/12 15:22
Top Channel/ Veliaj merr titullin për Tiranën, i dorëzohet në Bruksel Qyteti Europian i Sportit 2023
07/12 15:18
Top Channel/ Në Shkodër, “vidhen” edhe romët! Shtëpitë-kontejnerë nuk funksionojnë
07/12 15:11
Top Channel/ Abuzim me rimbursimin e ilaçeve!Mjekëve ju vendoset limit për recetat, ndryshe gjobiten
07/12 15:07