Top Channel/ Dita Botërore e Autizmit, sfidat ende të mëdha!Gjithçka nis me pranimin e problematikës
02/04/2024 19:53

Gati 75 milionë njerëz kanë çrregullimi të spektrit të autizmit, ose 1% e popullatës së botës. Shifrat zyrtare thonë se 1 në 100 fëmijë lindin me çrregullime të spektrit të autizmit. “Sidomos tre katër vitet e fundit pas pandemisë, ka gjithnjë e më shumë fëmijë që po shfaqin çrregullime të spektrit të autizmit. Nuk kemi të dhëna të sakta përsa i përket Shqipërisë, por mendohet që çrregullimet e spektrit të autizmit të jenë edhe në Shqipëri në 1%, 1 deri në 2, në 100 individë”-shprehet Migena Kika, neuropediatre. Ky është Muenis, 20-vjeçari me spektër autizmi. “Emri i djalit tim do të thotë i këndshëm, i dashur dhe i shoqërueshëm. E zbulova që është me autizëm që në moshën 2 vjeçare. Pas një temperature të lartë që bëri në mënyrë sistematike, sigurisht që u tronditëm, por nuk u dorëzuam. Kjo është shumë e rëndësishme, të mos dorëzohesh dhe të bëhesh luftarake”-shprehet Brixhida Muça, nëna e Muenis. E shkolluar për drejtësi në Egjipt dhe Jordani, Brixhida sot drejton një qendër për adoleshentë me autizëm, ku shërbimet janë falas. “Unë kam dal përtej dhimbjes, ose përpjekjeve të mia për tu bërë zë i gjithë atyre nënave të cilat nuk kanë mundësinë dhe fuqinë për të dalë publikisht. Për këtë kam hapur edhe një qendër për adoleshentët me spektrin e autizmit që është e para në Shqipëri. Në këtë ditë sot në Shqipëri ku zëri ngrihet fuqishëm në të gjithë botën, lusim të krijohen sa më shumë mundësi për këta adoleshentë që të aftësohen dhe të kenë një rezidencë ku të rrinë kur mos t’i kenë më prindërit. Kjo është ajo që na dhemb ne prindërve me fëmijë autik, ku do t’i lëmë këta fëmijë. Kush do kujdeset për ta pas nesh?”-u shpreh nëna e Muenis.

Top News/ Gjendet i pajetë emigranti në Drenovë të Korçës/ Dyshohet se erdhi nga vendet e Lindjes
18/04 09:18
Top News/ Ulen temperaturat, reshje dëbore në lartësinë 700 metra mbi nivelin e detit në Bulqizë
18/04 08:53
Top Channel/ Shqipëria del nga lista e vendeve për monitorim pas 29 vitesh
17/04 23:56
Top Channel/ Reforma zgjedhore, rithemelimi kërkon përfshirjen e SPAK në votime
17/04 23:29
Top News/ 4 mijë euro për videon intime me Safet Gjicin, gjykata zbardh vendimin
17/04 23:04
Top Channel/ Berisha nga Ballkoni akuza për Veliajn: Ja skema e abuzimit me tenderat
17/04 22:56
Top News/ Shqipëria del nga monitorimi i KiE/ Vlerësohet reforma në drejtësi, kritikohet politika
17/04 22:50
Top Channel/ Berisha nga ballkoni: Nuk ka shtet në botë që do ta duronte, kryebashkiaku i Tiranës…
17/04 22:26
Top Channel/ “Qytetarëve iu tha që ka mbjellur 1 mln pemë”, Berisha nga ballkoni: Ku janë sot?
17/04 22:25
Top Channel/ Berisha akuza për Veliajn: U ka dhënë kompanive tenderat, fondi…
17/04 22:25
Top Channel/ “58 tenderat e fushës së Veliajt”. Berisha: Në këto vjedhje qëndron zbrazja Shqipërisë
17/04 22:25
Top Channel/ Arrestohet Soni Malaj dhe dy këngëtarë të tjerë, rrethohen nga 150 policë në Zvicër
17/04 22:14
Top Channel/ “Tirana është transformuar”, Veliaj: Topat e baltës s’na ndalin, do e fitojmë betejën
17/04 19:53
Top Channel/ Dako kërkon gjykim të shkurtuar/ Nëse dënohet për korrupsion, merr më pak dënim
17/04 19:36
Top Channel/ Beqaj, 5 orë në SPAK/ Dosja e sterilizimit, ish-ministri refuzon të paguajë faturën
17/04 19:36
Top Channel/ SHBA dhe BE mbrojnë Dumanin/ Tre përfaqësi diplomatike qëndrim kundër Metës
17/04 19:33
Top News/ Shqipëria me tre ambasada të reja/ Përfaqësim diplomatik në Kenia, Indi dhe Indonezi
17/04 19:25
Top Channel/ “Fishekzjarret shqetësim për qytetarët”, Balla: Ja rregullat e reja
17/04 18:32
Top Channel/ “Do të krijohet Këshilli Teknik”, Mazniku: Do të marrë në shqyrtim…
17/04 18:31
Top Channel/ Takimi Interpolit në Tiranë, Balla shuan dyshimet: A ka rrjedhje të informacioneve
17/04 18:30