Top Channel/ Disa rezidentë dalin në rrugët e Shangait pas zbutjes së izolimit brutal
19/05/2022 23:11

Disa rezidentë dolwn në rrugët e Shangait teksa disa zona te qendres financiare kanë reduktuar kufizimet drastike ndaj covid 19, duke lejuar të dalin jashtë një numër te caktuar personash. Pas izolimeve të kontestuara Shangai thotë se ka arritur objektivin “zero-Covid” edhe pse shumica e 25 milionë banorëve mbeten në izolim. Vetëm 4 milionë banorë raportohej se ishin lejuar dje të dilnin nga shtëpitë, teksa autoritetet justifikojnë masat e frikshme të mbylljes me rastet e shtuara të infektimeve. Prej muajit të kaluar Kina ka mbyllur në komplekset e banimit shumicën e qytetarëve, çka solli skena të rënda paniku dhe përleshje me autoritetet komuniste. Sëmundja është "efektivisht nën kontroll" në shumicën e qytetit, citohej të thoshte zyrtari shëndetësor i Shangai, Vu Ganyu. Prej fundit të muajit të shkuar rrjeti është mbushur me video të qytetarëve të bllokuar kinezë dhe të huaj, që nuk mund të dilnin nga komplekset rezidenciale. Në shumë raste ndaj banorëve është ushtruar dhunë ose izolimet janë bërë duke rrethuar pallatet me gardhe të larta. Zbutja e kufizimeve të kësaj jave ka shtuar shpresën për një kthesë në ecurinë shëndetësore dhe të qasjes së qeverisë.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22