Top Channel/ Dielli lëshon flakën e pazakontë, shkencëtarët të shqetësuar!
20/07/2021 09:05

Dielli duket se po rizgjohet pas një periudhe qetësie përgjatë një cikli 11 vjecar, e këtë e bëri me lëshimin e flakës më të fuqishme prej vitesh të tëra. Bëhet fjalë për një flakë X-class, sic kategorizohen nga ekspertët shpërthimet e mëdha të yllit të sistemit tonë diellor. Më e fuqishmja e tyre ka qenë një X28, e regjistruar nëntorin e 2003-shit. Flaka e re ishte mjaft intensive dhe arriti të prodhonte një pulsim rrezesh X që goditën pjesën e sipërme të atmosferës e shkaktuan një blackout të valëve radiofonike mbi oqeanin Atlantik. Shpërthimi i fundit i regjistruar i këtij lloji daton shtatorin e 2017-tës. Shkencëtarët e konsiderojnë këtë një shenjë, e cila së bashku me lëshimet koronale që dalin nga sipërfaqja e Diellit, dëshmojnë se cikli i tij është bërë padyshim më aktiv. Fusha magnetike e Diellit ndryshon cdo 11 vjet me polin e veriut dhe të jugut që ndërrojnë vendet. Nuk dihet ende se cfarë i shkakton cikle të tilla, por duket se polet ndryshojnë kur fusha magnetike dobësohet ndjeshëm, në një fenomen që njihet dhe si minimumi diellor.

Edi dhe Ada përplasen në studio, dalin mesazhet që kanë nisur në privat – Përputhen, 20 Shtator 2021
21/09 09:21
Alvisa; Ada pse e puthe në takim Edin, e tani thua nuk me intereson – Përputhen, 20 Shtator 2021
21/09 09:21
Top Channel/Prag konflikti në kufirin Kosovë-Serbi, serbët bllokojnë rrugën-shkojnë njësi speciale!
21/09 09:20
Exclusive – Big Brother Vip, 19 Shtator 2021
20/09 09:38
Ekskluzive: Merita Halili & Raif Hyseni hapin dyert e shtëpisë së tyre në Amerikë E Diell 19/09/2021
20/09 09:38
Godet Antonela e Përputhen: Kam mamin single i them eja në club E Diell 19/09/2021
20/09 09:37
Godet Antonela: Dua meshkuj mbi 40 se kanë eksperiencë seksuale E Diell 19/09/2021
20/09 09:36
Edicioni Informativ, 18 Shtator 2021, Ora 15:00 – Top Channel Albania – News – Lajme
19/09 13:46
Historia rrëqethëse/ “Dal në ballkon dhe flas me vete!” – Më thuaj një dëshirë, episodi i plotë
19/09 13:46
Top Channel/ Krimi i dyfishtë në Divjakë/ Djali i viktimave mes lotëve: Jam në mes të 4 rrugëve!
19/09 13:46
Për herë të parë publiku bëhet produksioni i Për’Puthen, ja si? – Përputhen, 17 Shtator 2021
18/09 09:22
E papritur; Zgjedhjet e javës që vjen bëjnë lëmsh konkurrentët – Përputhen, 17 Shtator 2021
18/09 09:21
Ritvana pranon takimin 4 minuta me Artanin, vëllain e Mevlanit – Përputhen, 17 Shtator 2021
18/09 09:21
Takimi i parë i Mikelës, ndërkohë Bruno çon sinjale tek Alvisa – Përputhen, 16 Shtator 2021
17/09 09:24
Brunos nuk i pëlqen që Mikela flet në tel me ish të fejuarin – Përputhen, 16 Shtator 2021
17/09 09:24
Çfarë ka ndodhur, Edi dhe Ada nuk flasin më… – Përputhen, 16 Shtator 2021
17/09 09:24
Ngjarje të papritura, nisin zhvillimet mes konkurrentëve… – Përputhen, 15 Shtator 2021
16/09 09:16
Kërcimi në grup, kë zgjodhën djemtë nga vajzat në vallëzim – Përputhen, 15 Shtator 2021
16/09 09:16
Tensione mes Mikelës dhe Brunos, plasin në studio nga prapaskena – Përputhen, 15 Shtator 2021
16/09 09:16
Kërcimi që përçau konkurrentët, Mikela qendra e ciklonit…– Përputhen, 14 Shtator 2021
15/09 09:14