Top Channel/ Diaspora, teknologjia nuk bind palët/ KQZ propozon votim online për emigrantët
22/05/2024 23:12

Ilirjan Celibashi u thirr per here te dyte brenda javes per te raportuar per voten e emigranteve. Mbledhjes me dyer te mbyllura i dha drite vete KQZ, e cila publikoi manualin se si parashikon te identifikoje emigranten qe do te deshirojne te votojne pa pasur nevojë te vijnë fizikisht ne Shqiperi. KQZ merr përsipër ndërtimin e një sistemi online i cili do të jetë i aksesueshëm nëpërmjet një aplikacioni te dedikuar që mund te shkarkohet edhe nepermjet smartphone-ve Verifikimi fillestar propozohet që të jetë skanimi i letërnjoftimit, ku fotografia në dokumentin zyrtar, do të krahasohet me fytyrën e personit që kërkon të regjistrohet si votues nëpërmjet aplikacionit “face ID”. Identifikimi është hapi i parë për mundësimin e votimit nga jashtë. E dyta është forma se si do të shprehin vullnetin. Ilirjan Celibashi propozoi që edhe në këtë rast të përdoret teknologjia si bazë ku fleta e votimi do të mund të gjenerohet nëpërmjet portalit të KQZ-së. Më pas bëhet votimi dhe lihet e hapur mundësia që fleta të dërgohet përmes dy mënyrave ne KQZ: elektronikisht apo me postë.

Top Channel/ Berisha sërish akuza ndaj Britanisë: Non-Grata pa asnjë provë
18/06 19:46
Top News/ Rrëzohet kërkesa për pezullimin e ligjit për profesionistët e lirë/ 4 padi në Kushtetuese
18/06 18:04
Top News/ Zjarr i madh në Gjirokastër, flakët i afrohen zonave të banuara
18/06 17:54
Top Channel/ Masivi shkëmbor bie mbi makinë, disa të plagosur në afërsi të Shkallës së Tujanit
18/06 17:46
Top News/ Aksident në Rrugën e Arbrit, gurët rrëshqasin nga lartësia, bien mbi makinë
18/06 17:43
Top News/ Tuneli i Llogarasë drejt hapjes. Lehtëson lëvizjen drejt jugut, bonus për turizmin
18/06 16:52
Top Channel/ Zjarr në pjesën e sipërme të Malit të Gjerë në Gjirokastër, pamje nga vendi ngjarjes
18/06 16:47
Top News/ Kryeministri Rama dhuron gjak. Fushata kombëtare e dhurimit vullnetar të tij
18/06 16:11
Top Channel/ Vapë dhe pickime/ Në qendrat shëndetësore në plazhe turistët kërkojnë ndihmë mjekësore
18/06 15:31
Top Channel/ Sindikata kundërshton Rrumbullakun! S’është dakord me formularin e vetëdeklarimit
18/06 15:28
Top Channel/ Provimi i matematikës! Matura shtetërore, 28 mijë nxënës testuan njohuritë
18/06 15:18
Top Channel/ Bashkëpunim Tirana-Porto! Veliaj pret kryebashkiakun portugez
18/06 15:16
Top Channel/ Rama dhuron gjak: Ndihmë jetike por edhe rigjenerim për ata që dhurojnë
18/06 15:15
Top News/ Komisioni antikorrupsion ‘Xhafaj’ / Shkresë institucioneve: Dërgoni ekspertët për reformat
18/06 15:14
Top Channel/ Amnistia po vazhdon/ Pas lirimit të 780 të burgosurve, 107 të tjerë kërkojnë lirinë
18/06 15:10
Top Channel/ Gjykata nuk e fal Berishën! Apeli rrëzon kërkesën. Pas 21 qershorit rrezikon mandatin
18/06 15:08
Top News/ ‘Kushtetuesja të shfuqizojë ligjin’ / Tabaku krah profesionistëve të lirë në gjykatë
18/06 14:44
Top News/ Zjarri në tregun e rrobave në Shkodër/ Tregtarët e prekur kërkojnë ndihmë nga bashkia
18/06 14:42
Top News/ Profesionistët e lirë ‘në dorë’ të Kushtetueses / Gjykata nis shqyrtimin e katër padive
18/06 14:41
Top News/ Berisha nuk del nga shtëpia/ Apeli i Posaçëm lë në fuqi masën e sigurisë
18/06 14:38