Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01/2023 18:15

Një artikull i mërhershëm i prestigjozes britanike The Guardian e përshkruan Oleg Deripaskën si “industrialistin e preferuar të Vladimir Putinit”, me lidhje të forta në establishmentet britanike e ruse. Emri i Deripaskës ka marrë një kuptim të vecantë këto ditë për publikun shqiptar; ai figuron në aktpadinë e ngritur në Shtetet e Bashkuara ndaj ish zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, të akuzuar se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Moskës duke punuar pikërisht për këtë oligark rus. Ndryshe nga mjaft bashkëkombas të tij, Deripaska, thuhet në shkrim, e ka shtrirë influencën e vet në heshtje, duke preferuar të qëndronte larg dritës së prozhektorëve. Pavarësisht kësaj, 55 vjecari nuk e shmangu dot vëzhgimin e lëvizjeve të tij dhe lidhjeve politike me Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2008, manjati rus u përfshi në një aferë në një aferë që ekspozoi relatat e tij me dy prej figurave më të fuqishme të politikës moderne britanike: Lordit Mandelson dhe ish kancelarit konservator George Osborne. Financieri Nathaniel Rothschild i shkroi asokohe Times-it për të thënë se Osborne, ishte takuar me Deripaskën në jahtin e tij në Korfuz. Ideja që qarkullonte ishte oligarku mund të bënte donacione për konservatorët nëpërmjet njërës prej kompanive të tij britanike, duke shmangur keshtu rregullin për ndalimin e financimit të partive politike nga jashte kufijve. Osborne e mohoi të kishte kërkuar donacion për partinë e vet, cka do të kishte qene e paligjshme sepse parate do te vinin nga një shtetas i huaj, por i pranoi takimet me rusin. Edhe kaq mjaftoi që politikani britanik të “kryqëzohej” nga Financial Times, që shkroi se në kohën kur Britania po shkonte drejt recesionit, pushimet falas të Osborne në vilat e financuesve milionerë dhe mbrëmjet e kaluara me oligarkun rus ... nuk mund t'i ndihmojnë konservatorët të lidhen me 'punëtorët' e thjeshte dhe familjet që luftojnë për të paguar faturat e tyre të përditëshme.” Në 2021-shin megjithatë, ish-kancelari i Mbretërisë së Bashkuar, i veshur tashme me kostumin e bankierit të investimeve, siguroi një rol këshillues për një kompani të madhe metalesh, të themeluar nga Deripaska. Pamjet: AFP

Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin në protestë ndaj zonave të ndaluara peshkimit
29/03 22:58
Top News – Maqedonia i jep 12 helikopterë Ukrainës/ Shkupi paraprin Ballkanin me ndihmat usharake
29/03 22:01
Top News – Britania, baza ushtarake për emigrantët/ Premtimi i Sunak për trajtimin e azilkërkuesve
29/03 21:49
Top News – Biden mbledh liderët botërorë!/ SHBA ndan 700 milionë dollarë për demokracinë
29/03 21:43
Top News – “Xhuxh” dhe “Satana”, oligarkët rusë tallen me presidentin Putin
29/03 20:55
Top News – Tre miliardë dollarë për municione, Polonia miraton programin e ri
29/03 20:54
Top News – Grupi mafioz sulmon me armë gazetën/ Media e famshme në Kolumbi nën breshëri plumbash
29/03 20:47
Top News – SHBA thirrje të armatosen mësuesit/ Tronditje pas masakrave në shkolla
29/03 20:40
Top News – Gjermania ligj për shqiptarët/ Ballkanasve s’do u kërkohet gjuha dhe kualifikimi
29/03 19:27
Top News – Vritet komandanti më famëkeq i Putinit/ A e eleminoi Ukraina nënkolonelin rus!
29/03 17:55
Top News – Spiunët më efektivë se ushtria/FSB ka nën kontroll të plotë rajonet e pushtuara
29/03 17:55
Top News – Rusia, prova të çmendura me raketa/ Merr vendim që të mos informojë SHBA-në
29/03 17:44
Top News – Qofte me mish mamuthi, ‘me shije pule’ / Kafsha është zhdukur 4 mijë vite më parë, por…
29/03 17:36
Top News – Ukraina fillon kundërsulmin…! ’Dridhet Moska’, godet qytetin e kontrolluar nga Rusia
29/03 16:15
Top News – Goditje bërthamore për hakmarrje! Nëse Putin nuhat disfatën, sulm ndëshkues jo taktik
29/03 16:14
Top News – Lojëra lufte me raketat e frikshme Yars / Rusia kërcënon botën, tregon fuqinë bërthamore
29/03 16:05
Top News – Ethet e arit në vendin e varfër…toka si djath zviceran, shpresë dhe dëshpërim
29/03 16:04
Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33
Top Channel/ Zelensky fton Xi Jinping në Kiev, Rusia nxjerr raketat ndërkontinentale!
29/03 15:19
Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21