Top Channel/Dëbohen qindra shqiptarë/Ministri emigracionit jep të dhënat e zbatimit të marrëveshjes
04/06/2023 15:06

Ministri britanik i Emigracionit u detyrua të kapërdijë deklaratën e vetë gjatë një interviste dhënë për kanalin televiziv informative SkyNews, kur u pyet për numrin e shqiptareve të ardhur me gomone që ishin rikthyer në Shqipëri nga Britania pas marrëveshjes së dhjetorit mes Ramës dhe Sunak, të cilën ai e cilësoi si “marrëveshje të artë”. Ne përgjigje të pyetjes se sa janë shqiptaret e rikthyer, Robert Jenerick fillimisht tha se ishin me mijëra, por falë këmbënguljes së gazetares britanike, nëse mes tyre ishin edhe kriminelët nëpër burgje apo të ardhurit me gomone, ai e çoj shifrën nga mijëra në qindra shqiptarë të rikthyer, nga ata që kishin ardhur me gomone. Edhe pse tha se jemi ende herët për rikthime më të mëdha, ministri i Emigracionit përmendi edhe rekurset ligjore të minutës së fundit nga avokatët, ndërkohë që pranoj se shumë nga të ardhurit janë nëpër hotele ose kanë kaluar në të zezë. Në këtë mënyrë ministri britanik konfirmoi atë çka ka raportuar muaj më parë Top- Channel sapo u njoftuan masat drakonian anti-emigracion. Në kushtet kur duan t’i kthejnë të ardhurit dhe të mos u lejohet aplikimi për azil, ato përbënin një sinjal të qartë se të ardhurit do ishin me kohë borxh dhe gjasat për kalimin në të zezë shtoheshin dukshëm, çka siç konfirmohet se ka ndodhur. Kalimet me gomone vazhdojnë nëpër La Mansh dhe numri i shqiptarëve është i ulët deri më tani. Ndërkohë për Britaninë, Shqipëria është momentalisht vendi i vetëm ku mund të rikthejë të ardhurit ilegalisht vitin e kaluar që ishin mbi 45 mijë nga shumë kombësi të botës, mes tyre vetëm afro 14 mijë shqiptarë.

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03