Top Channel/ Danimarka ndalon djegien e Kuranit. Gjoba dhe burg deri në dy vjet kush shkel ligjin
07/12/2023 23:00

Parlamenti i Danimarkës ka miratuar projektligjin që ndalon djegien e Kuranit. Projektligji është miratuar me 94 vota pro dhe 77 kundër, ndërsa për të gjithë shkelësit do të ketë dënime me gjoba apo burgim prej dy vjetëve. Ky ligj është miratuar në parlamentin danez pas një serie rastesh të djegies së të librit të shenjtë, veprime që kanë nxitur tensione në shtetet myslimane. Danimarka dhe Suedia fqinje, kanë regjistruar së fundi disa protesta, për shkak të këtyre incidenteve, çka ka rritur shqetësimet për sigurinë atje. Përgjatë debatit të së enjtes në parlament, shumë deputetë të opozitës janë deklaruar kundër projektligjit. Edhe Qeveria në Suedi ka deklaruar se po shqyrton një projektligj të ngjashëm, në përgjigje të rasteve kur libri i shenjtë është djegur publikisht. Pamjet: AFP

Top News/ 2.2 trilionë dollarë për armatosjen e botës në 2023, ‘çmenden’ shpenzimet e mbrojtjes
24/02 21:00
Top News/ Humbëm gjithçka në pak minuta! Shkon në 10 numri i viktimave të zjarrit në Spanjë
24/02 20:00
Top Channel/ Dorëzohet Trupi i Navalny/ I jepet së ëmës me kushtin që varri të jetë sekret
24/02 19:53
Top News/ Dy vjet nga lufta në Ukrainë. Andriy Shevchenko, mesazh në ditën përkujtimore
24/02 18:37
Top News/ ‘Krah Ukrainës deri sa të fitojë’/ Kurti solidarizohet në dy vjetorin e agresionit rus
24/02 18:15
Top News/ Trupi i Navalny i dorëzohet nënës së tij/ Ende e paqartë si do të zhvillohet funerali
24/02 17:51
Top Channel/ Yulia Navalnaya “nis rezistencën”: Putin ka marrë peng trupin e bashkëshortit tim!
24/02 15:33
Top News/ Qëllimet e Putinit s’kanë ndryshuar! Stoltenberg:Kërkon të dominojë Ukrainën, nuk do paqe
24/02 15:29
Top News/ ‘Të hakmerremi ndaj Perëndimit’. Medvedev-Të mos harrojmë sanksionet, t’u përgjigjemi
24/02 15:28
Top News/ Ukraina rrëzon avionin spiun rus / A-50 kushton 380 mln dollarë, i dyti në pak javë
24/02 14:56
Top News/ ‘Kartolinë’ në përvjetorin e pushtimit/Ukraina godet Rusinë, shkatërron fabrikën e çelikut
24/02 14:54
Top News/ ‘Avantazhi është në anën tonë!’ / Ministri i Putinit në front, në përvjetorin e pushtimit
24/02 14:45
Top News/ Ne jemi gati, NATO është gati! Mesazhi nga Steadfast Defender, 90 mijë trupa në këmbë
24/02 14:44
Top Channel/ Protestuesit “sulmojnë” Macron: Përleshen me policinë në panairin e bujqësisë në Paris!
24/02 14:18
Top News/ Scholz: Kthim te politika e frikësimit / Në mënyrë që askush të mos guxojë të na sulmojë
24/02 13:47
Top News/Putin do shkojë deri në kufirin polak!Senatorët amerikanë, thirrje Kongresit:Mirato ndihmat
24/02 13:46
Top News/ Furnizoi Rusinë me raketa balistike!? Irani mohon akuzat: Nuk duam të nxisim luftën
24/02 13:33
Top News/ ‘Një balonë e vogël’ në qiejt e SHBA-së / Ushtria amerikane ngre avionët luftarakë
24/02 13:22
Top News/ Perëndimi ‘zbarkon’ në Kiev / Mbështetje për Ukrainën në përvjetorin e dytë të luftës
24/02 13:22
Top Channel/Ukraina, dy vjet luftë: Sot përvjetori- ndihma e bllokuar, por ukrainasit nuk dorëzohen!
24/02 12:41