Top Channel/Dalin llogaritë e fshehta! Zbardhen 30 mijë klientët e Credite Suisse, ka dhe shqiptarë
21/02/2022 19:57

“The Guardian” ka publikuar listën e 30 mijë klientëve të një banke në Zvicër Credit Suisse, të cilët kishin mbi 80 miliardë paund në llogaritë e kësaj banke. Por klientë ishin kriminelë që kanë kryer tortura, trafikantë droge, dhe njerëz që akuzohen për korrupsion dhe krime të tjera të rënda. Të dhënat e zbuluara të Credit Suisse janë të mbushura me politikanë dhe aleatët e tyre që kanë qenë të lidhur me korrupsionin përpara, gjatë ose pasi kishin llogaritë e tyre. Klient i bankës është dhe Pavlo Lazarenko, i cili shërbeu për një vit të vetëm si kryeministër i Ukrainës midis vitit 1997 dhe 1998 përpara se të hapte një llogari në Credit Suisse me vlerë 3.6 milion paund. Klientët e bankës janë dhe djemtë e Mubarakut, Alaa dhe Gamal, të cilët themeluan një perandori biznesi në Egjipt. Edhe mbreti Abdullah i Jordanisë kishte një llogari në këtë bankë me 230 milion franga zvicerane. Llogari bankare kishin djemtë e një shefi të inteligjencës pakistaneze. Në listë janë edhe një trafikant qeniesh njerëzore nga Filipinet, një bos i bursës së Hong Kongut i burgosur për ryshfet, një miliarder që urdhëroi vrasjen e të dashurës së tij të famshme në Liban, por edhe politikanë të dënuar për korrupsion në Ukrainë. Në artikullin e ‘The Guardian’ thuhet se ka edhe klientë nga Shqipëria apo pa bërë emra konkretë.

Top Channe/ E rëndë në Pogradec! Babai plagos me çifte të birin, 47-vjeçari ishte i dehur
24/07 23:16
Top News/ Babai plagos me çifte djalin/ Pogradec, shkoi në banesë i dehur dhe e dhunoi të atin
24/07 22:59
Top Channel/ Shira të dendura gjatë pasdites! Rrëshqitje dherash në segmentin rrugor Gjegjan-Mirditë
24/07 22:22
Top Channel/ Babai qëlloi me armë djalin që e dhunoi! Flet për TCH xhaxhai: Dëgjuam që po qanin…
24/07 22:11
Top News/ Rrëshqitje masive dherash në Mirditë, bllokohet rruga. Rrezikohet dhe një trajler
24/07 21:57
Top News/ I zë shiu gjatë eksplorimit të lumit të Langaricës, bllokohen turistët në Përmet
24/07 21:56
Top Channel/ U plagos me armë nga i ati, 47-vjeçari transportohet me helikopter drejt Tiranës
24/07 21:26
Top News/ “Mos kalo”, SPAK bllokon apartamentin e ish-ministrit Ilir Beqaj në Vlorë
24/07 21:14
Top Channel/ Përfundon kontrolli i banesës së Beqajt! Oficerët e SPAK dalin me dosje dhe shkresa
24/07 20:48
Top Channel/ Babai plagos me çifte të birin, 47-vjeçari në gjendje të rëndë
24/07 20:05
Top News/ Babai plagos me çifte djalin në Pogradec, e qëlloi në banesë pasi i biri e goditi
24/07 19:56
Top Channel/ Bardhi: PS injoron Kushtetutën! Moszbatimi i vendimit të GJK për Xhaçkën, vepër penale
24/07 19:45
Top Channel/ SPAK shkatërron “konsullatën”! Deri në 45 mijë euro për dërgimin në SHBA
24/07 19:35
Top Channel/ Onkologjikun po e heton SPAK/ Mjekët e akuzuar për abuzim paraqiten para prokurorëve
24/07 19:33
Top Channel/ “KQZ, gati për votën e diasporës” Celibashi: Kemi ngritur strukturën administrative
24/07 19:22
Top Channel/Gruaja tentoi mbytjen me fëmijët! Flet për Top Channel bashkëshorti: S’jam unë shkaktari
24/07 18:45
Top Channel/ SPAK kontroll në banesën e ish-ministrit Ilir Beqaj në Lungomarek, ja çfarë u gjet
24/07 18:31
Top News/ Zjarr i qëllimshëm në Gjirokastër, flakët kërcënojnë fshatin
24/07 17:54
Top News/ ‘Hesapet’ e reja të Fatos Tushes në SPAK. Dosja për fshehje pasurie dorëzohet në gjykatë
24/07 17:21
Top Channel/ Zjarr masiv pranë Gjirokastrës, banorë dhe zjarrfikës në luftë me flakët
24/07 17:19