Top Channel/ Çfarë po ndodh? Përmbytet edhe Arabia Saudite, dyshimet për shiun artificial
02/05/2024 21:35

Automjete merreshin përpara nga uji kësaj jave në qytetet e Arabisë Saudite pas përmbytjeve të papritura, vetëm dy javë pas ngjarjes së ngjashme apokaliptike në Dubai për të cilën u fajësua modifikimi artificial i motit. Pamje shokuese nga Arabia Saudite tregonin vërshimet në qytet pas reshjeve masive të shirave, në zonat që zakonisht janë të thata e të shkreta. Rezidentë shiheshin të braktisnin makinat e tyre në qytetin Qassim – një nga zonat e goditura më rëndë ku automjetet tentonin të avanconin në afro 1 metër ujë. Stuhitë e reshjeve vijnë teksa rajoni Gjirit Persik është përfshirë nga reshje të pazakonta prej mesit të prillit, që nuk janë parë në gadishull prej rreth 75 vitesh, shkruan rrjeti Daily Mail. Parashikimet e motit vijonin të lajmëronin mot të keq në vazhdim në Qassim, ne kryeqytetin Riad dhe Medina pranë Detit të Kuq. Stuhi e përmbytje kanë ndodhur dhe më parë në Arbinë Saudite veçanërisht në dimër, por zhvillimi i shpejtë i qyteteve ka lënë prapa sistemet e kanalizimeve që ka lejuar akumulimin e ujit. Në orët para përmbytjeve ekspertët akuzonin se ishte një pasojë e teknikës së mbjelljes së reve, që përdoret gjerësisht në vend per shtimin e reshjeve. Por ekspertët hidhnin poshtë akuzat duke thënë se metoda artificiale mund të shtojë masën e reshjeve vetëm 10-30 përqind. Ashtu si në rastin e përmbytjeve në Dubai ata fajësonin sistemet e dobëta të kanalizimeve dhe fenomenet e motit ekstrem./Daily Mail/ Pamejt: AFP

Top Channel/ Biden i rikthehet fushatës javën që vjen. Stafi: Nuk tërhiqet nga gara!
19/07 21:56
Top Channel/ “Black out do të zgjasë disa ditë”, ekspertët japin paralajmërimin: Kaosi…
19/07 21:49
Top Channel/ Microsoft: Korrigjuam defektin. Linjat ajrore e bankat jashtë pune prej një antivirusi
19/07 21:43
Top Channel/ Shtetet në “Black out” nga rënia e sistemeve! Më të prekura Evropa, SHBA dhe Australi
19/07 21:13
Top Channel/ Shpërthim i fuqishëm në Tel Aviv! Humb jetën një person, tetë të tjerë të plagosur
19/07 20:07
Top Channel/ Rusia nuk fal! Dënohet me 16 vite burg gazetari amerikan, gjyqtari: Izolim i rreptë
19/07 20:06
Top Channel/ Trump nominohet kandidat! Konventa Republikane e emëron për garën presidenciale
19/07 20:03
Top Channel/ Paralajmërimi i zyrtarëve: Rreziku ndaj SHBA dhe Europës nuk do ndalet
19/07 19:12
Top Channel/ Ndarja nga JLo, flet miku i Ben Affleck: Këngëtarja i solli shumë drama në jetë…
19/07 19:11
Top Channel/ Shëndeti dhe mosha e Biden problem në fushatën zgjedhore! Ç’do ndodhë me të ardhmen
19/07 18:23
Top News/ ‘Apokalips teknologjik’ / Aeroportet e gjithë botës në kaos…dëmi është katastrofik
19/07 16:53
Top News/ Rusia, 16 vite burg gazetarit amerikan / U akuzua për spiunazh, mundësi për shkëmbim
19/07 16:52
Top News/ Kemi vrarë ‘Bin Ladenin e Gazës’! Izraeli: Ka shenja në rritje, eleminim i suksesshëm
19/07 16:38
Top News/ Scholz shkon në Beograd ‘për litiumin’ / Vizitë e beftë, ‘një kontratë’ me Vuçiçin
19/07 16:37
Top Channel/ Antivirusi që bëri gjëmën! CrowdStrike duhet të mbronte, por fiku kompjuterat
19/07 15:22
Top Channel/ Defekt kibernetik! Bankat e linjat ajrore jashtë funksionit! Microsoft: E korigjuam
19/07 15:06
Top Channel/ Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore, askush s’mund të…
19/07 14:42
Top News/ Trump u sulmua se kundërshton luftën/ Kryeministri hungarez: Zoti ka plane të tjera për të
19/07 13:22
Top News/ Fabrikë armësh në Ukrainë / Zelenski firmos kontratën me Republikën Çeke
19/07 13:20
Top News/ SM-6, Tomahawks dhe Dark Eagle…Armët amerikane që do të vijnë në Gjermani
19/07 13:19