Top Channel/ Bunkerë për turistët/ Ekspertët: Të shtohen në guidat turistike
11/05/2021 12:25

Bunkerët ose qendrat e zjarrit sic përdoren në terminologjinë ushtarake i ndesh kudo dhe në çdo vend të Shqipërisë, por më me shumicë këto lloj fortifikimesh gjenden në zonat bregdetare dhe kufitare. Këto bunkerë që ishin planifikuar si objekte mbrojtëse në raste lufte, në kohën e sotme mund të kthehen shumë mirë në objekte turistike, pasi të huajat që vizitojnë vendin tonë dhe kryesisht qytetin e Vlorës janë të interesuar t’i vizitojnë. Një zonë e tillë me bunkerë është dhe zona e Qafës së Llogorasë ku janë në luftën e parë botërore nga italianët. Nexhip Hysolakoj: Janë ndërtuar në periudhën 1913-1920 dhe kanë një strategji në ndërtim , ku ka një bunker kryesor i cili hapet në disa degë. Karakteristikja e ndërtimit të tyre është ndërtimi me gur dhe në zonë shkëmbore , duke përdorur dhe betonin, në një sipërfaqe shumë të madhe, ku shumica e këtyre bunkerëve janë ende të pa zbuluar. Këto fortifikime ndodhen në një terren të thyer dhe rreth 30 min ecje në këmbë nga rruga kryesore në një vend strategjik dhe ndodhen pothuajse në të gjithë zonën. Ajo që është interesante në ndërtimin e këtyre bunkerëve është se ushtarakët Italianë i kanë ndërtuar në shkëmb dhe me gurë, dhe për 110 vite i ka rezistuar kohës , por aty gjejmë dhe mbishkrime nga ushtarët që kanë punuar. “Është në interesin e turisteve eksplorimi i këtyre bunkerëve, këtë shteg ku ecëm duhet ta integrojmë dhe ta lidhim me shtegun e Cezarit, për të bërë më atraktiv, dhe bunkerët janë elementi kryesor që kërkohet nga turisti i huaj”, shprehet Nexhip Hysolakoj.

Top News – Një vit pa figurën poliedrike…! ‘Me moikomin, libri në një vjetorin e vdekjes
22/06 00:39
Top News – Ekipi me të besuarit e Bashës/ Nga bardhi te Paloka e Spaho, ç’pritet në PD
21/06 23:00
Top News – Sinjali pozitiv nga Sllovenia/ Shqipëria mund të ndahet nga Maqedonia
21/06 22:40
Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06 22:17
Top News – Çimi trafikant me dy emra e mbiemra/ Banda e kokainës nga Gjermania në Zvicër
21/06 22:09
Top Channel/ Gjirokastër. Digjet masivi me shkurre, shuarja e plotë mund të dojë orë të tëra
21/06 22:00
Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13
Top News – Kryemadhi ‘shet’ Kejdi Mehmetajn/ I jep mandatin petrit vasilit me 361 vota
21/06 17:54