Top Channel/ Braktisen fshatrat e Finiqit/ Kanë ngelur vetëm të moshuar, nuk ka as valë telefoni
14/08/2022 15:27

Në bashkinë e Finiqit gjithë zona e fshatrave të njësisë së Dhivrit është tërësisht e izoluar dhe pothuajse e braktisur. Në më shumë se 10 fshatra të kësaj zone të thellë me bukuri të rrallë natyrore jetojnë jo më shumë se 200-300 banorë të minoritetit grek madje ka fshatra si Leshnica e Poshtme ku kanë ngelur vetëm 11 banorë të moshuar. Jeta ka një ritëm të ngadaltë në këtë zonë ku të moshuarit e mbushin ditën me aktivitete kopshtarie, e duke vizituar njëri-tjetrin. E vetmja dalje nga rutina, njëkohësisht kontakti me botën është telefoni që prej javësh nuk ka sinjal në këtë zonë. Telefoni i lidh të moshuarit me fëmijët emigrantë, me mjekun, infermierin, komshiun që jeton në lagjen e përtejme, me mjetet e rralla që qarkullojnë për të sjellë ushqim e shërbime. Pa telefon thotë Kasiania 89 vjeç jemi si të shurdhër. “ Ne duam të jetojmë në fshat se këtu u lindëm, u rritëm, punuam në kooperativë dhe më pas mbajtëm shtëpitë gjallë. Fëmijët kanë ikur me vite. Vijnë ndonjëherë por më shumë me telefon merremi vesh. Tani ngjitem çdo ditë deri në kodër, atje lart, mbase gjej sinjal por ska. Nuk kërkojmë shumë. Skanë ç’na bëjnë këtu lart por të paktën telefonin ta rregullojnë se jemi si të shurdhër.”

Top News-Atentati në Pukë, ‘kallauz’ në familje/Policia shoqëron vëllain dhe një të afërm
30/09 21:43
Top Channel/ Digjet banesa në Allkaj, shkaktohen vetëm dëme materiale
30/09 20:44
Top Channel/ Zhvishen “uniformat”/ Zbehet skandali, Prokuroria pushon akuzën për mashtrim
30/09 19:40
Top News-Pacolli flet pas takimit me Thaçin në Hagë/ ‘Ish-krerët e UÇK po vuajnë një gjë të gabuar’
30/09 19:31
Top News- Shqipëria e palëkundur, kundër Rusisë!/Nuk njeh aneksimin e 4 rajoneve nga Putin
30/09 18:45
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top News-‘Kam gjithë jetën burgjeve…dhe në regjim BIS’/ Ymeri, dëshmia që la pa fjalë gjykatësin
30/09 17:09
Top News- Qentë nuhasin stresin tek njeriu!/Studimi i jashtëzakonshëm për kafshët shtëpiake
30/09 17:08
Top Channel/ Lëndë narkotike në formë çokollate, arrestohet 34-vjeçari në Tiranë
30/09 16:27
Top News – Kriza ngadalëson ekonominë në vend/Shifrat e Instat-Në tre muaj, rritje vetëm 2.23%
30/09 16:22
Top News – Pas vendimit të papritur të Ramës / Berisha e Meta nxjerrin sekretin e qeverisë
30/09 16:08
Top Channel/A do të vazhdojë shiu? Si nis muaji tetor sipas Meteoalb
30/09 15:43
Edicioni Informativ i mesditës / Lajmet nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
30/09 15:30
Top Channel/Gjyqi për vrasjen e Pjerin Xhuvanit! Avokatët e Paplekajt kërkojnë rishqyrtim të provave
30/09 15:25
Top Channel/ Anulim loje! Qeveria tërhiqet nga shtrenjtimi, Rama: Qytetarët filluan kursimin
30/09 15:05
Top News – Komisari që pezullohet në ‘krye të detyrës’/ Shkak ndërtimet pa leje në zonën e Farkës
30/09 14:06
Top News – Rrjet prostitutash të huaja, 7 në pranga/ Të ardhura nga Kolumbia e Venezuela në Tiranë
30/09 14:04
Top News – Kritikat e Ramës për kryebashkiakët/‘Në 2013, nuk mblidheshin 50 për qind e mbetjeve’
30/09 13:40
Top News-Përdorimi i internetit nga telefoni/Rekord rritjeje me 30.5 përqind në 2023
30/09 13:39
Top Channel/ Çuçi tregon pallatin me kate shtesë pa leje: Do t’i kthehen shtetit
30/09 13:34