Top Channel/ Boshatiset qyteti serb! Evakuohen 1300 banorë për nxjerrjen e bombës 1 tonëshe
21/04/2024 22:43

Ekspertët hoqën të dielën një bombë të mbetur në një qytet të Serbisë jugore nga bombardimet e NATO-s në vitin 1999. Bomba prej 1,000 kilogramësh u hoq me sukses nga një kantier ndërtimi në Nishit, tha një zyrtar i ministrisë së brendshme. Bomba MK-84 ka një ngarkesë shpërthyese prej 430 kilogramësh. Ajo u transportua për t’u shkatërruar. Para heqjes së bombës, 1300 banorë të zonës në Parkun e Shkencave dhe Teknologjisë u evakuuan për sigurinë e tyre, ndërsa në vendngjarje mbërriti policia, zjarrfikësit dhe ekipet mjekësore. Bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë filluan më 24 mars 1999 dhe zgjatën 78 ditë, me synim dhwnien fund goditjes së përgjakshme të liderit serb Slobodan Millosheviç ndaj shqiptarëve të Kosovës. Një nga incidentet më të përgjakshme ndodhi në Nish më 7 maj 1999. Një dyzinë me njerëz u vranë kur avionët e NATO-s hodhën bomba thërrmuese në një treg. Qyteti u bombardua përsëri më 12 maj të atij viti me bomba thërrmuese, duke çuar në vdekjen e 11 civilëve.

Top Channel/ Pengimi i zgjerimit, interesi i Hungarisë? Diplomatët e BE-së: “Ta harrojë”!
30/05 15:42
Top Channel/ Arrestohet spiuni Serb në Veri, Knezheviç dyshohet se punonte për BIA-n
30/05 15:41
Top Channel/ Frontex shkon në Serbi, BE e bën fakt: Do kontrollojmë ne kufijtë!
30/05 15:38
Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Në burg për vetëvrasjen e gruas/ Arrazi kishtë kërkuar lirinë në Gjykatën e Apelit
30/05 15:30
Top Channel/ Të ndarë për dosjet, historitë e sigurimit shkaktojnë ende debat në mesin e politikës
30/05 15:27
Top Channel/ Mazhoranca dhe opozita me qëndrime të kundërta. Seanca nis me tensione
30/05 15:19
Top News/ Antikorrupsionin për qeverinë teknike. Diskutimet nën tavolinë mes PS dhe opozitës
30/05 15:16
Top Channel/ Avokati Mëngjesi, po trajtohet në spitalin e Traumës për shkak të dëmtimeve në kokë
30/05 15:16
Top Channel/Dëshmia e Dorian Alia:E bëra me porosi nga Dritan Nano,të hiqte dorë nga gjyqi i pronave
30/05 15:13
Top News/ ‘Avokatin Mëngjesi donim ta trembnim’. Dhunuesit: E ndoqëm pasi na porositi Dritan Nano
30/05 14:56
Top Channel/ Ekzekutohet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë
30/05 14:55
Top News/ 15 ditë burg për rusin që kërkohej për mashtrim, kishte dhe pasaportë izraelite
30/05 14:54
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Me shpejtësi dhe nën efektin e alkoolit, ndëshkohen rreth 9 mijë shoferë në Elbasan
30/05 14:38
Top News/ Skema mashtrimi të kredidhënies/ Prokuroria sekuestron llogari bankare me 10 mln euro
30/05 14:38
Top News/ Shpërndante drogë në lagje të Tiranës, prangoset 40-vjeçari
30/05 14:37
Top News/ ‘Tentativë vrasje ndaj Sokol Mëngjesit’/Avokati Vishaj- Është ngritur dorë kundër shtetit!
30/05 14:36
Top News/ Në lupën e PS edhe drejtësia. Propozimi për Komisionin Antikorrupsion në Kuvend
30/05 14:31
Top News/ Kriptovalutat për pastrimin e parave. I përdor krimi dhee mashtruesit me Call Center
30/05 14:31