Top Channel/ Borell mund “të shkarkohet” nga dialogu? Gjermanët: Nuk është transparent e neutral!
02/12/2022 18:33

Ndërmjetësimi i Joseph Borell mes Kosovës dhe Serbisë duket nuk i bind shumë diplomatët gjermanë. Revista e njohur “Der Spiegel”, citon disa prej tyre të flasin për mungesë “transparence, neutraliteti dhe besueshmërisë” të shefit të politikës së jashtme të bllokut, mes raportimeve në media se planifikohet zëvendësim i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së në ndërmjetësimin e dialogut Prishtinë-Beograd, të cilat janë hedhur poshtë si të pavërteta nga zyra e Borell. Shkrimi i Spiegel mban titullin “Poker postesh në Bruksel, zemërim në Berlin”. Të parët që shfaqën hapur pakënaqësi me Borellin ishin zyrtarët kosovarë, të cilët. Në mesin e këtyre zërave, ishte dhe ai i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila e akuzoi kryediplomatin europian për anshmëri në procesin e dialogut. Osmani e pohoi hapur bindjen e saj se zyrtari i lartë europian nuk po respekton parimet bazë të neutralitetit. “Rregulli i parë i secilit proces ndërmjetësues është paanshmëria. Ajo që pamë nga z. Borrell ishte njëanshmëri e shpërfaqur haptazi, akomodim i agresorit dhe prezantim i një realiteti tërësisht të shtrembëruar. Sikur Borrelli t’i respektonte parimet bazike të neutralitetit, do t’i përmendte Serbisë, së paku disa nga këto marrëveshje të shkelura të Brukselit, në vend se ta akuzonte Kosovën”, shkroi ajo në Facebook, duke renditur një listë prej 15 marrëveshjesh, të cilat sipas saj, Serbia nuk i ka zbatuar. Pas takimit të zhvilluar në nëntor mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vucic i cili në atë rast nuk shënoi dot një rezultat për ceshtjen e targave, Borel u shpreh më së shumti i zhgënjyer me palën kosovare, dhe paralajmëroi se do të informonte vendet e Bashkimit Evropian mungesën e respektit ndaj detyrimeve ligjore ndërkombëtare, cka sipas tij, vlente sidomos për Kosovën. Pamjet: AFP

Top Channel/ Shkatërrohet grupi i hakerave, “HIVE” grabitën miliarda dollarë në dy vite
29/01 12:20
Top Channel/ Izraelitet do armatosen, vendimi i qeverisë pas sulmit në Sinagogë me pasojë 7 viktima
29/01 12:20
Top News – Trump nis fushatën presidenciale!/ A gëzon mbështetje e kë do ketë përballë!
29/01 11:46
Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 11:46
Top Channel/ Blinken niset drejt Izraelit, turi për të ulur tensionet mes tyre dhe palestinezëve
29/01 11:31
Top Channel/ Zgjedhjet në Çeki, garën e fiton një ish-gjeneral, ish shefi i ushtrisë Pavel
29/01 11:30
Top News- Nuk përjashtohen sulmet me raketa në Evropë/ Alarmi nga ministrja austriake e Mbrojtjes!
29/01 10:44
Top News – Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë / Kievi i drejtohet zyrtarisht aleatëve perëndimorë
29/01 10:43
Top News – Kërcet arma në Kaliforni/ 3 të vrarë dhe 4 të plagosur
28/01 22:53
Top Channel/ Biden flet për dhunën e policëve, “Pamjet do zemërojnë njerëzit”
28/01 22:51
Top Channel/ Policia spanjolle kap kap 4.5 ton kokainë pranë ishujve Kanarie
28/01 22:48
Top News – E rëndë! Trupat e adoleshenteve në lumë/ Ikën nga shtëpia e fëmijës, gjenden të vdekura
28/01 22:46
Top Channe/ Arrestime për vrasjet në Izrael, 42 në pranga. Autori sulmit një 13 vjeçar
28/01 22:16
Top News – ‘E lexova në telefonin e Lajçakut’!/ Kurti tregon si iu prezantua plani franko-gjerman
28/01 19:17
Top News – Nëse Challenger 2 bien në duart e Putinit! ‘Do ishte një makth’, Britania plan emergjence
28/01 18:37
Top News – Burg bandës së drogës/ ‘Mall’ në Itali, hetimi mbyllet pas 6 vitesh
28/01 18:22
Top News – ‘Me qetësi me dashuri’/ Dosja e trafikantëve – Të zinjtë policë
28/01 18:20
Top News- 4.5 tonë kokainë, 105 milionë Euro! E fshehur mes bagëtive, Spanja konfiskon sasinë rekord
28/01 18:19
Top News – Brenda kryeqytetit të drogës në Evropë/ Në Antwerp, ku nuk mungojnë shqiptarët
28/01 17:38
Top News – Nga mushka, te Noyzi/ Kodet e bandës së trafikut të drogës në Itali
28/01 16:38