Top Channel/ Bletë-rritësit në Tunizi përdorin sistemin elektronik paralajmërimi
20/05/2022 22:41

Bletërritësi tunizian Elias Chebbi kontrollon kosheret e tij pas një sinjali që i erdhi në celular nga një aparat i ri që e njofton për temperaturën, lagështirën apo ndryshime të tjera në koshere. Ai thotë se teknologjia e ndihmon të përballet me sfidat e rritjes së bletëve të mjaltit që po humbasin kullota dhe preken nga probleme të motit. "Në zonën tonë pranvera vjen herët ndërsa vera është koha e vjeljes së mjaltit. “Por prej mungesës së kullotave na duhet të zhvendosim kosheret në zona ku ka më shumë lule e bimësi, siç është veriperëndimi”. "Informacioni që marrim nga mjeti elektronik na bën të zgjedhim kosheret që prodhojnë mbretëreshat më të forta, dhe rrjedhimisht prodhimi të jetë më i mirë”. Kultivuesit thonë se në Tunizi ka shumë humbje të koshereve gjatë dimrit dhe informacioni mbi ecurinë e motit apo bletëve mund të jetë një hap në drejtimin e duhur. Zyrtari shkencor vendas Mauer Xhemali, tha se bletët janë të rëndësishme por të kërcënuara në Tunizi. “Informacioni i mbledhur nga aparatet analizohet dhe çon në një vlerësim të detajuar të gjendjes së mbretëreshave”. “Nëse mund të zgjedhim mbretëreshat më të mira ato do të jenë më rezistente ndaj sëmundjeve dhe prodhimi do te jetë me i madh”, shton ai.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39