Top Channel/ Biznese ilegale në Firence/ Anti-mafia dhe Spak hetojnë organizatën shqiptaro-italiane
27/05/2024 19:06

Antimafia italiane në bashkëpunim me Spak zbuloi një aktivitet ilegal shqiptaro-italian që zhvillohej në qendër të Firences. Mes 9 të hetuarve janë ish portieri i fiorentinës Giuseppe Taljatela, 55 vjecc, Alessandro Bigi, fiorentinas 49 vjec dhe Eluert Kamami 40 vjec. Dy të fundit konsiderohen edhe si truri i aktivitetit nga ku gjeneroheshin para tw padeklaruara nga një seri hotelesh dhe restorantesh në qendrën historike të qytetit. Sic raportojnë mediat e vendit fqinjë, një kompani shqiptare i përdorte këto biznese për të fituar para të padeklaruara që më pas investoheshin në lokale të tjera. Që nga viti 2012 deri më sot hetimet treguan se ata kanë blerë 31 restorante shumica në qendër të Firences, dy hotele, biznese për dhënie makinash me qira, prodhim birre, për 13 milionë euro. Sipas hetuesve Kamami dhe Bigi organizonin rrjetin e mbledhjes së parave dhe rishpërndarjen e tyre për të paguar punonjës në të zezë por bënin dhe blerje luksoze për veten që nga ferrari, bizhuteri, lingota ari dhe diamantë. Ata janë përfshirë edhe në blerjen e 50 per qind të aksioneve të iskia kalcio ku është president ish portieri taljatela i cili duhet të përgjigjet edhe për nxjerrjen e faturave për operacione inekzistente lidhur me sponsorizime te rreme.

Top News/ Izraeli kërkon dorëheqjen e Guterres/ Sekretari i OKB-Po përhapin dezinformata
25/06 10:04
Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22