Top Channel/ Bie Azovstal, rusët marrin Mariupolin. Evakuohen 256 ushtarë
17/05/2022 18:12

Pasi u kontrualln me imtësi, mbrojtësit e fundit të fabrikës së çelikut në Mariupol u evakuuan nën mbikqyrjen e forcave ruse. Shumë pre tyre të plagosur u transportuan me barrela Ministria ruse e mbrojtjes thotë se 265 ushtarë ukrainas u dorëzuan në fabrikën e rrethuar të çelikut Azovstal “Gjatë 24 orëve të fundit, 265 ushtarë ulën armët mes tyre edhe 51 të plagosur rëndë. Të gjithë ata që kishin nevojë për kujdes mjekësor u dërguan për trajtim në një spital në qytetin e Novoazovsk, Republika Popullore e Donetsk-ut”. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ata do të vazhdojnë të punojnë për t'i kthyer ushtarët në shtëpi. Zelensky - Dua ta theksoj qartë: Ukraina ka nevojë për heronjtë e saj të kthehen gjallë. Ky është parimi ynë. Mendoj se këto fjalë mund të kuptohen nga të gjithë Azovstal u bë një simbol i rezistencës ukrainase ndaj pushtimit rus, me luftëtarët që qëndruan në kushte tejet të vështira për javë të tëra pasi qyteti ra në duart e forcave ruse. Mbrojtësit e Mariupol "ndryshuan rrjedhën e luftës" duke qëndruar për 82 ditë, tha këshilltari ukrainas Mykhailo Podolyak. Por tashmë qyteti pothuajse in shkatërruar është në duart e rusëve. Pamjet: AFP

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26