Top Channel/ Bërnabiç, thirrje për ndërhyrje në veri- Kurti: “Nuk ju le njeri të bëni si të doni!
13/10/2021 13:41

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabic ftoi bashkësinë ndërkombëtare që të reagojë pas aksionit të policisë dhe Doganës së Kosovës kundër kontrabandës në disa pjesë të vendit, përfshirë edhe komunat veriore. “I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar, NATO-s dhe KFOR -it, që të reagojnë urgjentisht dhe të ndalojnë kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin. Situata është më se dramatike dhe ky është momenti i fundit në të cilin është i nevojshëm një reagim i qartë për të ndaluar politikën e çmendur të ndjekur nga Prishtina. Kjo lloj sjelljeje ka tejkaluar çdo masë dhe na çon në prag të kaosit”, deklaroi shefja e ekzekutivit serb përmes një deklarate për shtyp. por Kurti e bëri të qartë se “kontrabanda do të luftohet e do të parandalohet” dhe i kërkoi qytetarëve të mos “bien pre” e disa raportimeve të “disa mediave në Serbi”, që sipas tij duan ta politizojnë aksionin, e t`i japin karakteri etnik. “Këto veprime policore janë paraprirë nga hetime intensive dhe janë kryer me urdhër e të bashkërenduara me prokuroritë dhe gjykatat kompetente. Janë sekuestruar mallra e dëshmi të tjera që paraqesin edhe prova materiale”, sqaroi kryeministri. Aksioni i policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave u kundërshtua nga qytetarët në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan – komuna të banuara me shumicë serbe –të cilët lëshuan sende të forta kundër policisë, e dogjën dhe një automjet të saj, ndërsa kjo e fundit u përgjigj me gaz lotjsellës.

Top News – Kosovari që luftoi krah ISIS / Prokuroria speciale ngre aktakuzë, shkoi në Irak e Siri
03/12 11:53
Top Channel/ Të enjten nuk u kryen teste covid në Kosovë prej grevës së mjekëve
02/12 18:24
Top News-Dosja me tre të vrarët në Kosovë/ Detaje të reja, pista e vetme konkurrenca
02/12 13:23
Top Channel/Fëmijët tanë s`do vriten më: 6 emigrantë, 30 mijë euro që të gjendet vrasësi i Decanit
02/12 11:20
Top Channel/ Kosovë, protestojnë specializantët, kërkojnë të paguhen ndryshe, largohen
01/12 18:55
Top News- Dy vende në krah të Thaçit / Cilat fuqi kërkojnë lirimin e ish-presidentit të Kosovës
01/12 17:35
Top News- Haga nuk pranon të lirojë Thaçin/Kosova del garante, por ish-presidenti ende nën arrest
01/12 11:43
Top Channel/ Serbia tërbohet nga komandant Jashari: Kosova po dërgon sinjale të forta!
01/12 11:28
Top Channel/ Nga 3 janari nuk hyn në Kosovë pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat
01/12 02:24
Top News-Vaksinë e detyruar në Kosovë…!/Qeveria miraton masa të reja kundër covid 19
30/11 22:25
Top Channel/ Kosova zbardhet nga dëbora/ Parashikimet flasin për reshje shiu dhe rikthim të borës
30/11 19:34
Top News- Pse Kosova refuzon ‘Open Balkan’!/Qeveria nuk ka parë asnjë dokument konkret
30/11 15:46
Top News- Nipi i Adem Jasharit komandant i FSK / Emërohet nga presidentja, zëvendëson Rrahman Ramën
30/11 14:55
Top Channel/ Reshje dëbore në Kosovë. Temperaturat ulen në mënyrë drastike
30/11 12:52
Top News – Prishtina ndez dritat… / Kryeqyteti i Kosovës gati për festat e fundvitit
30/11 12:08
Top Channel/ Edhe Prishtina mbulohet nga dëbora
30/11 11:49
Top Channel/ Osmani: Open Balkan i shërben Serbisë. Serbia nuk është e interesuar për marrëveshje
30/11 02:41
Top Channel/ Ulen ndjeshëm temperaturat, nis dëbora dhe në Kosovë
29/11 18:16
Top News – Vrasja që tronditi Deçanin / Prokuroria bën përpara por ‘hetimi nuk është i lehtë’
29/11 14:52
Top News – Kosova në ‘ethet’ e Omicron / Zyrtarët kërkojnë kujdes, pritet ndryshim masash
29/11 12:12