Top Channel/ BE zbulon skemën e mashtrimi me TVSH-në- e përfshirë dhe Shqipëria!
29/11/2022 22:53

Zyra e Prokurorit Publik Europian njoftoi zbulimin e një skeme evazionin fiskal me TVSH-në për shitjen e pajisjeve elektronike. Kontrolle janë zhvilluar në 14 vende të bllokut lidhur me aktivitetin kriminal që besohet të ketë sjellë një humbje prej 2.2 miliardë eurosh e ka prekur edhe Shqipërinë. Më shumë se 600 individë besohet të jenë të përfshirë në atë që kryetarja e kësaj zyre, Laura Kövesh e cilësoi si “mashtrimin më të madh europian të TVSH-së i zbuluar deri më tani" për nga shkallë e përhapjes. Me përjashtim të Danimarkës, këto veprimtari kanë prekur të gjithë vendet e tjera të BE-së, por kanë pasur degëzime edhe jashtë bllokut, shkruajnë mediat franceze, duke u shtrirë vec të tjerash edhe në shtete si Shqipëria, Serbia e Turqia. Hetimit ka nisur 18 muaj më parë. Kovesh pohoi se janë zhvilluar 200 kontrolle në shumicën e vendeve të Europës. Operacioni i pagëzuar me emrin “Admirali”, filloi prillin e vitit 2021 nga autoritetet tatimore portugeze në Coimbra në qendër) ndaj një kompanie që shiste telefonë celularë, tabletë, kufje dhe pajisje të tjera elektronike, e që dyshohej për mashtrim me TVSH-në dhe evasion fiscal. Në pamje të parë, dukej sikur faturat dhe deklaratat tatimore ishin në rregull. Por një hulumtim i thelluar nxorri në pah një rrjet të tërë mes kompanisë së dyshuar në Portugali dhe gati 9.000 entiteve të tjera në vende të ndryshme. Ky zinxhir përfshinte firma që vepronin si furnizues pajisjesh elektronike dhe të tjerë që i shisnin ato online ndërsa kërkonin rimbursim të TVSH-së nga autoritetet kombëtare, ndërsa këto të ardhura më pas kaloheshin offshore e zhdukeshin. Sipas vlerësimeve të Europolit, ky mashtrim i TVSH-së, në total në një vit i kushton Bashkimit Europian afro 50 miliardë euro.

Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24