Top Channel/ BE, sanksionet ndaj Moskës prekin Ballkanin Perëndimor: S’mund të importojë naftë ruse!
05/10/2022 18:35

Paketa e re e sanksioneve ndaj Moskës me të cilën u pajtuan në parim vendet anëtare të BE-së, prek edhe Ballkanin. Masat përfshijnë ndalimin e importit të disa produkteve të Rusisë dhe vendosjen e një çmimi tavan për naftën e papërpunuar të saj që transportohet në vendet e treta. Risia në këtë paketë është pikërisht fakti se edhe shtetet e Ballkanit Perëndimor nuk do të lejohen të importojnë naftë të papërpunuar ruse. Burime në Bruksel pohuan se në muajin dhjetor do të ndalohet krejtësisht importi i naftës së papërpunuar nga Rusia, që transportohet përmes detit. Në kuadër të sanksioneve të reja është edhe ndalimi i dhënies së shërbimeve nga ekspertët e BE-së për Qeverinë ruse apo ndërmarrjet ruse. Më herët gjatë javës së kaluar, në propozimin për të cilin diskutuan përfaqësuesit e shteteve anëtare të BE-së ishte edhe pika ku thuhej se “duhet parashikuar që, për shkak të sigurisë energjetike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, të mundësohet transiti i naftës së papërpunuar ruse përmes territorit të Kroacisë për në Ballkanin Perëndimor, me kusht që sasitë të jenë të ngjashme me ato që ishin para krizës energjetike”. Por, burimet diplomatike në Bruksel thanë se kjo pikë tashmë është hequr për shkak të Serbisë e cila është importuesja më e madhe e naftës së papërpunuar ruse. Serbia e merr naftën ruse nga naftësjellësi JNAF, që gjendet në bregdetin kroat. “Disa vende anëtare nuk donin që Serbia të shpërblehet për qëndrimet e saj rreth krizës në Rusi dhe për mospërshtatje me qëndrimet dhe sanksionet që BE-ja ka vendosur ndaj Rusisë”, pohoi një diplomat. Blloku i ka kërkuar vazhdimisht Beogradit që të mbështesë sanksionet kundër Rusisë, për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës. Por, deri më tani, ia kishte lejuar asaj vazhdimin e kalimit të naftës ruse përmes territorit të BE-së për shkak të sigurisë energjetike në rajon, por me masat e reja, një gjë e tillë nuk do të jetë më e mundur.

Top Channel/ Gjykata e Manhattan: Kompanitë e Donald Trump, skemë mashtrimi për taksat
06/12 22:48
Top Channel/ Brukseli kritikon politikën e pasaportave të arta: Mund të kthehet regjimi i vizave
06/12 21:28
Top News – Hakerat kinezë vodhën miliona dollarë / Ishin fondet e asistencës së Covid në SHBA
06/12 21:19
Top News – Shkatërron bombardues, luftanije dhe ura / Si Ukraina po gjunjëzon ‘makinën e luftës’
06/12 18:00
Top News – Politikanët nën shënjestër…/ Hundë e dhëmbë të thyer, këpucë ‘fluturuese’ e vrasje
06/12 17:52
Top Channel/ KE pranon gabimin me vizat me Kosovën: Çfarë i kërkuan vendeve të Ballkanit!
06/12 15:50
Top News – Shtrenjtohet pema e Krishtlindjes/ Kriza e çmimeve prek dekorimin tradicional të festave
06/12 15:06
Top News – Ukraina ‘sulmon’ me dronë Rusinë / Qindra kilometra thellë në tokë ruse, goditet Kursku
06/12 14:24
Top News – Moska hakmerret ndaj Ukrainës / Bombarduesit TU-95 në ‘aksion’, lëshojnë 70 raketa
06/12 11:26
Top Channel/ Italia po plaket shpejt, popullsia bie nën 59 mln banorë
05/12 23:06
Top Channel/ Policia greke qëllon adoleshentin, iku pa paguar faturën e karburantit
05/12 22:32
Top Channel/ Safeguard Defenders: Italia ka numrin më të madh të stacioneve policore kineze
05/12 22:22
Top Channel/ Çmim tavan për naftën ruse, BE kërkon të fikë ‘motorin’ e luftës së Kremlinit
05/12 21:46
Top News- Putin shkon në kufi me Ukrainën!/Presidenti në urën e Krimesë me makinën luksoze
05/12 20:42
Top News- Gjermania drejt një superfuqie ushtarake/ Armatoset deri në ‘dhëmbë’ me avionët f-35!
05/12 20:15
Top Channel/ Rusia sulm masiv me raketa në Ukrainë, vendi në errësirë. Putin zbarkon në Krime
05/12 19:36
Top Channel/ OKB kritikon Braverman: Qasja për azil nuk mund të kushtëzohet nga kombësia
05/12 19:33
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top Channel/ Kroacia në ‘këmbë’, alarm për bombë në disa vende
05/12 18:38