Top Channel/ Bastisja e ambasadës, Meksika ndërpret lidhjet diplomatike me Ekuadorin
06/04/2024 21:19

Meksika raportohet se po ndërpret lidhjet diplomatike me Ekuadorin pas bastisjes së policisë ekuadoriane të ambasadës meksikane në kryeqytetin Quito, për të arrestuar ish-zëvendës presidentin e vendit, Jorge Glas që strehohej aty. Presidenti meskikan Andrés Manuel López Obrador tha sot se zyrtarët kishin “hyrë forcërisht” në ambasadë, që është një “shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”. Glas strehohej prej dhjetorit në ambasadë kur qeveria e Ekuadorit lëshoi një urdhër-arresti ndaj tij për akuza korrupsioni. Ai i mohon akuzat dhe avokati i tij thotë se është i pafajshëm. Ai ka qenë zv-president i vendit në vitet 2013 deri në 2017, kur u shkarkua prej akuzave në rritje për korrupsion. Më pas u dënua me gjashtë vjet burg për korrupsion në lidhje me kompaninë ndërtuese braziliane Odebrecht, nga e cila prokurorët thanë se Glas ka marrë ryshfete deri në $13.5 milionë. Pas lirimit të tij në nëntor zyrtarët lëshuan një tjetër urdhër-arrest korrupsioni, që kësaj here detyroi atë të kërkonte strehim në ambasadën e Meksikës. Dje u bë ndalimi i tij brenda ambasadës së Meksikës e cila raportohet se i kishte dhënë azil politik. Pamjet nga skenat e djeshme tregojnë policinë që ngjitej në muret e ambasadës meksikane që cila mbante portën e mbyllur. Tensionet mes dy vendeve ishin rritur javët e fundit pas disa komenteve të Obrador për dhunën e përdorur në zgjedhjet e vitit të kaluar n Ekuador. Pamjet: AFP

Top Channel/ Befason Trump: Green Card për të gjithë të huajt që diplomohen në SHBA!
21/06 14:01
Top Channel/ Borrell takohet me krerët e Ballkanit Perëndimor: “Duam një Europë më të bashkuar”!
21/06 13:49
Top News/ SHBA dhe Kina, bisedime bërthamore / Të parat në pesë vite, në ‘sfond’ Tajvani
21/06 13:35
Top Channel/ 52 gradë në Mekë, mbi 1000 vdekje gjatë Haxhit: “Të paregjistruarit i braktisën”!
21/06 13:32
Top News/ Patriot e NASAMS me urgjencë në Kiev /SHBA furnizon Ukrainën me raketa të mbrojtjes ajrore
21/06 13:22
Top News/ I nxehti vret qindra njerëz…Miliona të tjerë po përvëlohen në të gjithë botën
21/06 13:21
Top News/ SHBA e zhgënjyer nga Izraeli / ’Netanyahu, irritues’, reagon Shtëpia e Bardhë
21/06 13:18
Top News/ Erë lufte në kufirin mes Koreve / Sërish të shtëna, ushtarët e Veriut hyjnë në Jug
21/06 13:13
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 100 kamikazë gjatë natës, të paktën një viktimë
21/06 13:13
Top News/ Zjarret marrin pesë jetë njerëzish / Turqi, digjen fshatrat në juglindje, 44 të plagosur
21/06 12:22
Top News/ Putin kërcënon Korenë e Jugut: Mos guxoni të armatosni Ukrainën, një gabim i madh!
21/06 12:09
Top Channel/ Zgjidhet kreu i ri i NATO-s: 7 muaj fushatë, konfirmohet holandezi Mark Rutte!
21/06 11:49
Top Channel/ “Nuk marrim frymë”, dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!
21/06 11:46
Top Channel/ “Plas” mes dy Koreve: Jugu hap zjarr në kufi, Putin kërcënon Seulin!
21/06 11:25
Top Channel/ Përvëlohet Turqia, 5 të vdekur nga zjarret: U përhapën me shpejtësi skëterrë!
21/06 10:30
Top News/ Grabitësit dhunojnë Roberto Baggio-n. Pesë persona, terror në vilën e ish Topit të Artë
21/06 09:49
Top News/ Koreja e Veriut gati të mbrojë Rusinë, ndërhyrje ushtarake në rast lufte
20/06 22:56
Top News/ Raketa e dronë rus drejt lindjes së Ukrainës, viktima e të plagosur
20/06 22:51
Top Channel/ Temperatura vdekjeprurëse në Mekë! Termometri shënon 51.8 gradë, mbi 1000 viktima
20/06 22:41
Top Channel/Mitsotakis: Dua të lirohet Beleri/ Kryeministri grek shpreson që të betohet në Strasburg
20/06 22:19