Top Channel/ Banorët në favor të minierës së kontestuar të qymyrit në veri të Anglisë
08/12/2022 23:25

Qeveria britanike dha dje lejen për minierën e parë në disa dekada të qymyrgurit që do të ndërtohet nëveri të venditpër të cilën banorët shprehen pozitivisht megjithë kontestimetambjentaliste. Kreu i bashkisë vendoreDavidMoore,tha se nuk i kuptonte argumentet e dhëna fillimisht për refuzimin, por vendi ka nevojë për qymyrgurin e prodhuar dhe rreth 500 vendet e punës që do të hapen. Edhe pensionisti AlexanderLambgjithashtu thotë se miraton projektin për sa kohë krijon vende pune. Projekti nëCumbria, në veri të Anglisëështë përballur me kritika nga shoqatat mjedisore dhe ato të klimës, që kishin bllokuar aprovimin. BashkiakuMoore shton se miniera do të sjellë njëdiversifikimnë ekonominë e varfër të rajonit verior. “Qymyri i prodhuar këtu ndez furrnaltat e prodhimit tëçelikut, për çelikun kanë nevojë të gjitha industritë, prandaj argumentet ekonomike janë në favor të minierës”. Bashkiaku shton se puna minerare ka qenë në ADN-së e këtij rajoni dhe vendet e punës janë mjaft të kërkuara. "Puna në miniera këtu bëhet prej 700 vjetësh, por ndaloi në vitet 1980. Ende shumë familje minatorësh këtu besojnë se kjo është tradita e tyre”.

Top Channel/ Tërmeti, “Po na lënë të vdesim” banorët ankohen se janë braktisur nga institucionet
07/02 22:40
Top Channel/ Rritja e moshës së pensioneve në Francë, më pak pjesëmarrës në protesta
07/02 21:32
Top News – 100 mln dollarë për Turqinë dhe Sirinë/ Arabia Saudite i bashkohet thirrjes për ndihmë
07/02 21:16
Top News – Qyteti zgjedh kryebashkiakun e vdekur/ U vra para hapjes së procesit të votimit
07/02 20:48
Top Channel/ Tërmeti afron Greqinë me Turqinë, ekipet e shpëtimit “helen” po ndihmojnë fqinjët
07/02 20:09
Top News – ‘Në garë me kohën’!/ ‘Dëgjojmë zhurma, por askush nuk vjen’
07/02 19:49
Top News – Vogëlushja mbron motrën nën gërmadha!/ Pamjet nga tërmeti në Siri përlotin botën
07/02 19:44
Top News – Familje shqiptare në zonën e tërmetit/ Mrekullia, të gjithë shëndoshë e mirë
07/02 19:43
Top News – ‘S’ka nevojë për tanke’, revista franceze tallet me tërmetin në Turqi
07/02 19:03
Top News – Tani mund të godasim edhe Moskën! Ukraina kërcënon Rusinë: Avionët, vetëm çështje kohe
07/02 18:56
Top News – TikTok, ‘armë’ në duart e Kinës / Ja vendet që po provojnë ta ndalojnë
07/02 18:40
Top News – ‘Ku është mami’!/ Vogëlushja nxirret nga rrënojat, mrekullia në Turqi
07/02 17:49
Top News – E akuzon për blasfemi / Pakistani bllokon Wikipedia-n
07/02 17:33
Top News – Armë bërthamore në zonën e tërmetit/ Baza amerikane e rrezikuar nga lëkundjet në Turqi
07/02 16:44
Top News – Tërmeti, sa 130 bomba atomike!/ Çfarë thonë ekspertët në Turqi pas lëkundjeve
07/02 16:43
Top News-Gjysmë milionë trupa kundër Kievit/Ushtria e Putinit përgatitet për pushtim…edhe një herë
07/02 16:33
Top News – NATO, gjithnjë e më shumë në luftë! Rusia paralajmëron përshkallëzim, flet për ‘sukses’
07/02 16:24
Top News – Gjendje e jashtëzakonshme për 3 muaj / Turqia ‘në gjunjë’, më shumë se 5 mijë viktima
07/02 16:21
Top News – Gjithë bota në këmbë për Turqinë / Ekipe shpëtimi nga çdo anë…edhe nga Ukraina
07/02 16:14
Top Channel/ SHBA përgëzon Kosovën:”Përfitime të mëdha për Prishtinën dhe Beogradin”!
07/02 15:55