Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06/2021 23:04

Një ngjarje e pa precedentë ka ndodhur pasditen e së mërkurës në Athinë ,kur shtatë mitropolitë, dy avokatë dhe një polic janë bërë objekt të sulmit me acid nga një prift i thjeshtë në manastirin Petraki. Sipas informacioneve paraprake prifti në fjalë ndaj të cilit zhvillohej një gjyq sa ka dëgjuar vendimin nga gjykata e Sinodit u ka hedhur mitropolitëve vitriol nga një shishe që kishte me vete. Më pas është përpjekur të largohet , por britmat e priftërinjve i ka dëgjuar një patrullë prej katër policësh që rastësisht janë ndodhur pranë manastirit dhe kanë bërë të mundur arrestimin e menjëhershëm të tij. Të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spitalin Laiko të Athinës dhe dy prej tyre, të cilët kanë pasur plagë serioze në duar dhe fytyrë, është gjykuar të çohen ne repartin e djegieve të një spitali tjetër të kryeqytetit. Bëhet fjalë për mitropolitin e Artës dhe të Kifisiasë. Të lënduarit e tjerë janë Mitropolitet e Drinopoleos, Gumenicës ,Glifadës, Kasandrias, Zakinthos si dhe sekretari i gjykatës së sinodit Sebastianos. Ndërsa autori i sulmit është transferuar në Drejtorinë e Policisë së Athinës. Sipas të njëjtave burime , prifti që ka sulmuar mitropolitet është nga Veria, dhe ishte akuzuar nga Mitropoliti i Verias për një shkelje disiplinore shumë të rëndë , për trafikim lëndësh narkotike thuhet në disa media greke. Të lënduarit ka vizituar në spital edhe Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias bashkë me Kryepeshkopin e Athinës dhe gjithë Greqisë, Ieronymos. Ky i fundit pasi ka falenderuar personelin e spitalit infermieror, ka deklaruar se bëhet fjalë për një situate të vështirë dhe se një fenomen i tillë “i shqetëson të gjithë dhe duhen kërkuar e gjetur mënyra nga të gjitha anët për të mos prishur ekuilibrin shoqëror”. Sipas orthodoxtimes, autori i krimit është prifti 37-vjeçar TH.K. me origjinë nga një fshat i Serrës. Pozicioni i tij organik është në Dioqezën e Verias, ndërsa është shuguruar nga Mitropoliti i Tripolit në Libi. Sipas informacionieve të para nga ERT, fjalët e para të priftit në polici ishin: “I sulmova sepse më hoqën rrobën e priftit “.

Top News-Aprovohet pasaporta shëndetësore/ Protesta masive në Francë, revoltohen qytetarët
05/08 21:41
Top News-1 viktimë nga zjarret në Maqedoni/ ‘Përvëlohet’ vendi, shpallet gjendja e krizës
05/08 21:41
Top News – Tragjedi në familjen Ballack/ Humb jetën ne aksident djali i ish-futbollistit
05/08 17:47
Top News – Vritet barabarisht nëna e 3 fëmijëve/ Trupi i saj u gjet 10 ditë më vonë në një pellg
05/08 17:47
Top News-Mbi 28 milionë cigare të sekuestruara/45 persona përfundojnë në pranga nga policia
05/08 15:34
Top Channel/ Arrestohet ‘shefi i shefave’ i Ndraghetës, në Spanjë
05/08 15:24
Top News-Gjermania e Franca injorojnë OBSH-në/Së shpejti do ta japin dozën e tretë të vaksinës
05/08 14:41
Top News-WhatsApp vjen me risi të reja/Pas shumë muajsh zyrtarizon funksionin ‘view once’
05/08 14:33
Top News – Lamtumirë puthje në faqe/ Franca kundër ‘la bise’, mund të zhduket përgjithnjë nga Covidi
05/08 14:31
Top News – Arrestohet ‘Bosi i bosëve’ / Shefi i ‘Ndrangheta-s ishte strehuar në Madrid
05/08 14:24
Top News – ‘Shpërthen’ liqeni i Como-s/ Dy ditë shi pa u ndalur, uji pushton sheshe e shtëpi
05/08 14:05
Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50