Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08/2022 17:06

Atronautja amerikane Jessica Ëatkins është vetëm 34-vjeç, dhe ka ende shumë vite para saj në agjencinë hapësinore amerikane NASA , por që tani objektivat e saj janë të qarta: Hëna ose Marsi. Si anëtare e ekipit Artemis që po përgatitet për misionet e ardhshme hënore, ajo mund të jetë shumë mirë një nga gratë e para me ngjyrë që do të shkelë në Hënë në vitet e ardhshme ---“Do të isha absolutisht e emocionuar nësë do isha pjesë e përpjekjes për të shkuar në një sipërfaqe tjetër, qoftë Hëna apo Marsi. Ne vijmë nga përvoja të ndryshme, me pasione të ndryshme dhe aftësi të ndryshme dhe është, kombinimi i këtyre gjërave që na lejon të realizojmë të pamundurën. " Lindur në Gaithersburg në periferi të Uashingtonit, Ëatkins u rrit në Kolorado përpara se të shkonte në Kaliforni për të studiuar gjeologji në Universitetin Stanford. Gjatë studimeve të doktoraturës në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos, kërkimi i saj u përqendrua pjesërisht për atë se cfarë ka në Mars , teksa punoi në roverin Curiosity të NASA-s.

Top News- Pa energji dhe pa teknologji…!/Fshati i mrekullueshëm që jeton si Mesjetë
26/09 17:02
Top News- Elon Musk u çon internet iranianëve/Ndihmë qytetarëve në protestat kundër qeverisë
26/09 16:53
Top Channel/Sulm në shkollë, tmerr në Rusi: 9 të vrarë e dhjetëra të plagosur!
26/09 16:53
Top News – Frika e tifozeve femra në Katar/Dënohen me burg edhe në rast se përdhunohen
26/09 16:39
Top News – Pesë komandantë për 55 ushtarë/ 200 ukrainas për një ‘tradhëtar’, ja si u këmbyen robërit
26/09 16:12
Top News – SHBA paralajmëron ‘pasoja katastrofike’…nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë
26/09 16:08
Top News – Putin ‘fshihet’ në pallatin sekret / ’Frikë’ nga protestat kundër mobilizimit ushtarak
26/09 16:03
Top News – Të ndalen lojërat e fatit online!/Gjiganti amerikan kundër basteve në internet
26/09 16:01
Top News – Pronat, Parisi dhe Mynihu, të paarritshëm/Sa të kushton një shtëpi në qytetet europiane
26/09 16:00
Top News-Dollari tregon ‘muskujt’, euro në pikiatë!/Monedha amerikane, në nivel historik që nga 2017
26/09 15:42
Top News-Muze i pazakontë, vizitorë agjentë të CIA/600 objekte, të cilat u perdorën në filmin ‘ARGO’
26/09 15:41
Top Channel/ Stuhia Fiona gjunjëzon Kanadanë, filipinasit marrin arratinë nga tajfuni Noru!
26/09 15:41
Top Channel/ Sheqeri shpallet”armik publik”? Studimi: Ndikon në sistemin imunitar!
26/09 15:18
Top Channel/ Bie nafta në tregjet botërore, niveli më i ulët që nga janari!
26/09 15:05
Top News – Putin ‘thyhet’ para Erdoganit / ’Mund të negocioj me Kievin!’, konfirmon Ankaraja
26/09 14:59
Top News -Evropa ‘nën sulmin’ e ekstremit të djathtë!/ Suedi dhe itali, ndodh atëherë kur nuk pritej
26/09 13:48
Top News – Pas ‘Bayraktar’, Turqia prezanton anijen pa pilot/ ‘Sancar’ që ndryshon garën e armatimit
26/09 13:23
Top News – Fiton 1 mln paund nga emigrantët shqiptarë/Zbulohet trafikanti me nofkën ‘Luani i Artë’
26/09 13:09
Top News – Sulm vdekjeprurës në shkollën ruse / Masakër, 13 viktima, mes tyre edhe fëmijë
26/09 12:54
Top News – ‘Gucci’ shqiptar, që u zbulua nga tatuazhi/ Kërcënimi për policët nga Deniz Klironomi
26/09 12:33