Top Channel/ Asnjë plan për mbrojtjen e civilëve! Izraeli avancon në Rafah
13/05/2024 20:09

Izraeli nuk na ka dhënë as një plan të besueshëm për mbrojtjen e mbi një milion civilë palestinezë të strehuar në Rafah, dhe as ndonjë një plan se çfarë pritet të ndodhë kur lufta shtatë mujore të përfundojë, pohoi sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken. Komentet e shefit të diplomacisë amerikane erdhën në kohën kur forcat izraelite kanë avancuar më thellë në qytetin jugor të Gazës, ku qindra mijëra palestinezë u zhvendosën muaj më parë, me urdhër të ushtrisë izraelite për t’i shpëtuar sulmeve ndaj militantëve të Hamasit në Gazën veriore. Tani, ata janë urdhëruar të lëvizin sërish, këtë herë në veriperëndim, në një territor përgjatë vijës bregdetare të Gazës në Detin Mesdhe. “Ne nuk kemi parë një plan për atë që do të ndodhë një ditë, pas përfundimit të luftës në Gazë. Por ajo që do të ndodhë edhe nëse Izraeli hyn dhe ndërmerr veprime të rënda në Rafah, do të jetë që me mijëra militantë të Hamasit, të armatosur, do të vazhdojnë të mbeten aty”, tha Blinken. Blinken shtoi se “Uashingtoni ka parë në zonat që Izraeli ka pastruar në veri, madje edhe në Khan Younis, rikthim të militantëve të Hamasit”. “Në mungesë të një plani për të mbrojtur civilët, rrezikohet t’u bëhet dëm i tmerrshëm civilëve, një problem që si SHBA-të ashtu dhe Izraeli duan që të zgjidhet, duke u siguruar që Hamasi nuk do të mund të qeverisë më Gazën”, u shpreh ai. Të dielën, shteti hebre dërgoi tanke në kampin e refugjatëve në Jabalia i cili ndodhet në pjesën veriore të Rripit të Gazës, pas një nate bombardimesh të rënda nga ajri dhe toka, që shkaktuan 19 të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur.

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25