Top Channel/ Artisti transformon kazinonë e Berlinit në ekzibicion urban multimedial
13/10/2021 22:38

Artistë në kryeqytetin gjerman kanë transformuar një ish-kazino në një ekzibicion multimedial të artit të rrugës, para se ndërtesa prej 2,000 metra latrorë të shkatërrohet. Dhjetra artistë të rinj po shfaqin krijimet e tyre në ekzibicionin e quajtur "Game Over", dedikuar zgjermit të eksperiencës së vizitorëve me realitetin virtual. Prej imazhit të Hulk që ngrihet mbi kokat e vizitorëve deri te pikturat që ndryshojnë ngjyra, ekzibicioni ofron eksperiencën e pikturave 3D. Ekspozimet janë të frymëzuara nga lojrat ‘videogame’ dhe kohja e izolimit të pandemisë. "Pas kohës së gjatë të izolimit pa krijimtari, më në fund kemi krijuar një masë ngjyrash, jo vetën në jetën tonë por shpresojmë dhe të të tjerëve”, tha kuratori Joern Reiners. Ai shtoi se aplikacione dixhitale u lejojnë vizitorëve të drejtojnë celularët te punimet për të zbuluar çfarë fshihet prapa pikturave analoge. Berlini është një qendër e vjetër e kulturës urbane dhe artit të rrugës, çka duket qartazi në fasadat e qytetit. Më të famshmet prej tyre janë vizatimet në pjesët e mbetura të Murit të Berlinit.

Top News- Revolucion në Facebook / Rrjeti social do të ndryshojë emrin
21/10 17:21
Top News – 1 milionë dollarë shpërblim / Australi, kërkohet 4 vjeçarja, dyshohet se u rrëmbye
21/10 16:30
Top News- BE nuk miraton Sputnik/Çfarë po e mban peng njohjen e vaksinës ruse
21/10 16:25
Top Channel/ “Bota serbe” nervozon rajonin”:“Duan të jetë Vuçiç lideri i të gjithëve”!
21/10 16:00
Top Channel/Më shumë raste se Franca, Gjermania e Italia bashkë: Britania kthehet në darën e virusit
21/10 15:47
Top News-‘Tango e fundit’ e Merkel/Duhet të ‘shpëtojë’ edhe njëherë BE përpara largimit
21/10 15:40
Top Channel/Shkulen çatitë e shtëpisë, pemët fluturojnë në ajër: Apokalipsi “i erës” godet Europën!
21/10 15:34
Top News – Shpërthen gazi në restorant / Pamjet dramatike, tre viktima e dhjetëra të lënduar
21/10 15:25
Top News – ‘Na trajtojnë si kafshë…’ / Refugjatët përballë dhunës policore në kufijtë e BE
21/10 15:17
Top News – Fishekzjarre dhe paradë… / Hapet në mënyrë madhështore ‘Sezoni i Riadit’
21/10 15:16
Top News – Aksionet e Alibaba në qiell / Pasi Jack Ma u pa në udhëtim në Evropë
21/10 15:07
Top News – Gjueti thesari në Groenlandë / Kërkohen diamantë, De Beers nis eksplorimin nën det
21/10 15:03
Top News – Për herë të parë në hapësirë / Koreja e Jugut lëshon raketën e saj
21/10 14:54
Top News – 175 thasë me kartmonedha / Gjenden nën rrënojat e bankës në Mosul
21/10 14:51
Top News- Thriller spiunazhi…/Turqia arreston 15 agjente të Mossadit
21/10 14:43
Top News- SHBA mesazh Rusisë/Do të mbrojmë krahun lindor të NATO-s
21/10 14:05
Top Channel/ A e humbi BE-ja Ballkanin Perëndimor? Ekspertët: “Anëtarësimi, “Thembra e Akilit”!
21/10 14:04
Top Channel/ NATO, me master plan të ri: Përgatitje për sulm në shumë fronte nga Rusia!
21/10 14:03
Top News- ‘T’i hiqen fondet për emigrantët’/Në Bruksel shpërthejnë thirrjet kundër Greqisë
21/10 13:31
Top News – Ja si talebanët rrahin gazetarët / Nuk i lejuan të mbulonin protestën e grave
21/10 13:30