Top Channel/Arrestohet përndjekësi i një vajze, Balla: Të ndalohet çdo lloj dhune e formës gjinore
05/12/2023 22:46

Në komisariatin numër të policisë në tiranë është shoqëruar një shtetas që dyshohet për përndjekjen e një vajze. Sipas reagimit të ministrit të brendshëm Taulant balla I shoqëruari dyshohet se ka ngacmuar, përndjekur dhe madje e ka ndaluar të shkojë në punë vajzën për disa muaj. Këto janë disa nga format e dhunës seksuale dhe me bazë gjinore sipas ministrit, ndërsa bën thirrje që viktimat e kësaj lloje dhune të mbrohen dhe të trajtohen me dinjitet e respekt. “Është detyra jonë, është detyra e Policisë së Shtetit të rrisim vigjilencën dhe ta adresojmë me vendosmëri dhunën në të gjitha format e saj dhe të marrim masat për të parandaluar dhunën ndaj vajzave, grave, për të mbrojtur viktimat dhe për t’i ndjekur penalisht autorët e krimit.” Duke përgëzuar Policinë për vënien e përndjekësit pas hekurave, ministri Balla bën apel ndaj shoqërisë për të mos stigmatizuar viktimat e dhunës me bazë gjinore, por të ofrojnë mbrojtje, mbështetje dhe ri-integrim të plotë në punë dhe shoqëri.

Top News/ ‘Po përfitojnë!’,Fatjoni këshillon Heidin: Mos lejo askënd të ndërhyjë
28/02 17:17
Top News/ Rike Roçi lidere e shtëpis, Ja si i ndau ajo detyrat për banorët
28/02 17:16
Top News/ Vranë të riun në Gramsh/ Shtyhet seanca për 4 të miturit, tensione në sallë
28/02 16:43
Top News/ ‘S’kemi nevojë për patronazhim’. Osmani: Prishtina e Tirana, kujdes me ndërhyrjet në Shkup
28/02 16:43
Top Channel/ Më pak blerës! Në tregun e shumicës të fruta-perimeve në Lushnjë ka rënë fuqia blerëse
28/02 15:24
Top Channel/ Liderët rajonalë mblidhen në Tiranë! Zelensky: Faleminderit Shqipërisë
28/02 15:14
Top Channel/ Samiti për Ukrainën në Tiranë, Zelensky kërkon bashkëprodhim municionesh me Shqipërinë
28/02 15:10
Top Channel/ Durrsakët “përzënë” dimrin me plazh! Shkurti mbyllet me banjo dielli
28/02 14:53
Top News/ Granit Gjana paraqitet në SPAK, qëndron shumë pak minuta
28/02 14:35
Top Channel/ Vranë adoleshentin në Gramsh gjatë një sherri, nis seanca për katër të miturit
28/02 14:31
Top News/ Taksimi për profesionet e lira/ Opozita depoziton padi kundër ligjit në Kushtetuese
28/02 14:24
Top News/ ‘Po fitoi Putin, bie BE-ja’ / Rama-Të ndihmojmë Ukrainën, s’ka rrugë tjetër
28/02 14:00
Top News/ Ushtarët shqiptarë që mbrojnë Evropën / Stërviten me NATO-n në ’Brilliant Jump’ në Poloni
28/02 13:54
Top News/ Shqipëria do të prodhojë armë për Ukrainën? Detajet e bisedës Rama-Zelensky
28/02 13:52
Top News/ Akses në sistemin e Kadastrës/ Ish-kreu i Gjirokastrës e mori me vete, arrestohet
28/02 13:37
Top Channel/ Masat e sigurisë për samitin, qindra forca të rendit në terren dhe bllokime rrugësh
28/02 13:10
Top News/ ‘Pas fitores, Kievi do na njohë’/ Osmani- Gjithmonë do mbështesim Ukrainën
28/02 13:01
Top Channel/ Nxënësit bojkotojnë mësimin! Në fshatin Budull kërkojnë transport për në shkollë
28/02 12:07
Top News/ Berisha kërkon të dalë nga shtëpia/ Gjyqtarja Irena Gjoka vendos më 4 mars
28/02 11:59
Top News/ Blejmë hekur, shesim domate. Bilanci tregtar modest i Shqipërisë me Ukrainën
28/02 11:55