Top Channel/ “Anuloni zgjedhjet në Gjirokastër”/ LSI kërkon përsëritjen në Dropull
07/05/2021 15:13

Lëvizja Socialistë për Integrim kërkon përsëritjen e zgjedhjeve në Bashkinë Dropulll si dhe në të gjithë Qarkun Gjirokastër. Partia e dytë më e madhe në opozitë nuk ia doli të sigurojë asnjë mandate deputeti dhe arsyeja kryesore sipas saj ishte pjesëmarrja e ulët në votime për shkak të karantinës së detyrueshme dy javore që Komitetit Teknik i Ekspertëve vendosi për emigrantët nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Vendosja e masave të tilla pak ditë para ditës së votimit dhe heqja e masave të tilla pak ditë pas mbarimit të procesit të votimit dëshmon për një vullnet të orientuar politikisht duke penguar shtetasit shqiptarë me banim në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut të ushtrojnë të drejtën kushtetuese të votës. Si provë kryesore për ankimin e saj pranë Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve LSI paraqiti rezultatin që ajo ka marrë në zgjedhjet e 2015 dhe 2017 në Bashkinë e Dropullit, ku rezulton forcë e parë dhe shifrat e zgjedhjeve të 2021 ku LSI përfundon forcë e tretë pa asnjë deputet në Parlament. Vlen të theksojmë se se rezultati Zgjedhor në Bashkinë Dropull ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në rezultatin e përgjithshëm të Qarkut Gjirokastër, pasi në një situatë eventuale të mos pengimit te shtetasve shqiptarë që jetojnë në Greqi shpërndarja e mandateve në Qarkun Gjirokastër do të ishte, 2 mandate PS, 1 mandat LSI dhe 1 mandat PD. Në zgjedhjet e 25 Prillit Partia Socialiste mori 3 mandate në Qarkun Gjirokastër ndërsa partia Demokratike 1 mandat, ndërkohë LSI nuk ja doli të ruajë mandatin. Ky është ankimimi i parë për rezultatin e 25 Prillit. Ndërkohë KAS i është drejtuar me shkrim dore edhe kandidati Tasim Mehmeti i Koalicionit të udhëhequr nga Kujtim Gjuzi, i cili padinë e tij e bazon në thashetheme që ka dëgjuar se votat e tij në Vlorë janë numëruar në favor të PD-së.

Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51
Top Channel/ Naureda Llagami paraqet në Kuvend raportin e KLGJ
14/06 15:49