Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06/2024 19:55

Organizata botërore e shëndetësisë jep alarmin edhe një herë për rezistencën ndaj antibiotikëve. 32 lloje antibiotiku janë aktualisht në fazë zhvillimi në të gjithë botën dhe vetëm 12 prej tyre mund të konsiderohen risi. Vetëm 4 janë aktivë kundër një patogjeni “kritik” të renditur nga OBSH në listën e saj të zezë. Infeksionet që u rezistojnë antibiotikëve shkaktojnë ccdo vit 35 mijë vdekje në Europë. Në raportin e OBSH për armët kundër infeksioneve BPPL (Bacterial Priority Pathogens List), pra ata që konsiderohen më të rrezikshëm përvijohet një e ardhme komplekse. Më problematike janë produktet farmaceutike për fëmijë. Rezistencë do të thotë kur bakteret,viruset,myku dhe parazitët nuk reagojnë ndaj ilacceve duke ccuar në vështirësi trajtimi e deri edhe fatalitet. Edhe në rastet kur antibiotikët e rinj janë gati, nuk mbërrijnë në të gjitha vendet tha një zëdhënës i OBSH. Tashmë po shqyrtohen edhe alternative të reja me agjentë biologjikë jo tradicionalë si bakterofagët,antitrupat, agjentë imunomodulues. Ndër to bien në sy 3 produkte me bazë fekalesh, që shërbejnë për të rregulluar mikrobiomën e zorrëve, pas trajtimit me antibiotik te të rriturit.

Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38
Top Channel/ Kamala Harris mund të jetë gruaja e parë me ngjyrë që do të udhëheqë një parti të madhe
22/07 14:35
Top News/ Ukraina ‘humbet’ Bidenin / Zelenski: Mirënjohës për angazhimin e palëkundur
22/07 14:34
Top Channel/ I vodhi celularin të moshuarit, 17-vjeçari tërhiqet zvarrë nga autobusi! Vdes në spital
22/07 14:32