Top Channel/ Anglia “paketon” shqiptarët! Mbërrijnë në Rians 47 emigrantë ilegalë dhe të dënuar
29/02/2024 22:27

Ministria e Punëve të Brendshme angleze, Home Office vijon dëbimin e shqiptarëve që kanë hyrë ilegalisht në Britaninë e Madhe. Mesditën e së enjtes, përmes një fluturimi special me një avion Airbas 321-211 të kompanisë së kontraktuar Titan, solli shqiptarë. Ata nuk kishin leje qëndrimi në Angli ndërkohë mes tyre kishte edhe persona që mbaruan dënimet në burgjet angleze për armëmbajtje pa leje, trafik droge dhe zjarrvënie të qëllimshme. Pavarësisht dëbimeve të përjavshme të atyre që mbarojnë dënimet vendet që ata lihen bosh zihen shumë shpejt nga të tjerë shqiptarë.Çdo ditë në gjykatat magjistrale të shkallës së parë dhe ato të tjerat Croën Courts cdo ditë dalin shtetas shqiptarë. Më së shumti për krime që lidhen për prodhim kanabisi apo shitje dozash kokaine, ndërsa nuk mungojnë rastet e krimeve të rënda ai vrasje, pengmarrje, përdhunime, trafik emigrantësh apo për përfshirje në konspiracione trafiku kokaine. Për të përfituar dënime të lehta ata pranojnë akuzat në seancën e parë e më pas futen në listat e Home Office si kontingjent për tu dëbuar. Ky është një tjetër tregues se përse Home Office mundet të sjellë çdo të enjte një charter me shqiptarë të dëbuar. Aktualisht në paraburgim apo si të dënuar janë 1330 shqiptarë, duke shënuar nacionalitetin e huaj me numrin më të madh të personave në burgjet angleze dhe ato të Uellsit. Statistikat tregojnë se numri shqiptarëve të kthyer u rrit me katër herë më shumë në 2023 krahasuar me 2020. Kjo pas marrëveshjes bilaterale të pranimit mes Anglisë dhe Shqipërisë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Amendamenti për Kosovën, “shpërthen” Basha: Nuk ka nevojë të lëpiheni
18/04 13:22
Top Channel/“Jeni njerëz që tjetër gjë thoni, tjetër bëni”.Bardhit i fiket mikrofoni, vijon të flasë
18/04 13:22
Top Channel/ “Njëri ulëret në majë të pallatit, tjetri i sulet SPAK-ut”, Spiropali-opozitës
18/04 13:20
Top Channel/ “Babai juaj Edi Rama, zëdhënës i oligarkëve“, Bardhi-Spiropalit: Ngelët në dyert e SPAK
18/04 13:19
Top Channel/ Po transportonin emigrantë të paligjshëm, policia arreston një nga shoferët
18/04 13:14
Top Channel/ Serbia ndalon policët e Kosovës, Akuzat: U morën peng dhjetë, nëntë u lanë të lirë
18/04 13:13
Top Channel/ Përkeqësimi i motit ndot bregdetin! Plehrat në Plepa, Shkëmbi i Kavajës e deri në Golem
18/04 13:13
Top Channel/ Emigranti gjendet i pajetë në Drenovë të Korçës, vinte nga vendet e Lindjes
18/04 13:08
Top News/ Po transportonte 11 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 37-vjeçari
18/04 13:07
Top Channel/ Gjyqi për “Sterilizimin”, GJKKO urdhëron SPAK t’i japë dosjen pa pagesë Beqajt dhe…
18/04 13:06
Top Channel/ Interpelanca me Niko Peleshin dhe Nasip Naçon, seanca plenare e boshatisur
18/04 13:02
Top Channel/ “Hëngrën çorbën e prishur”! Pazar me mandatin e Xhaçkës, pse nuk e bllokojnë foltoren
18/04 12:58
Top Channel/ Sulmet ndaj SPAK në Kuvend, Spiropali: Meta doli nga binarët, “kafshoi” Dumanin nga…
18/04 12:55
Top Channel/ Ministrat e jashtëm të G7-ës mblidhen në Itali. Sanksionet mbi Iranin, ndihmë Ukrainës
18/04 12:51
Top Channel/ “Nën presion” për të mbrojtur Ukrainën. Zelensky akuzon BE për favorizim të Izraelit
18/04 12:51
Top Channel/ Votimet, Kroacia “zgjedh” Europën/ Fiton bindshëm partia e kryeministrit Plenkoviç
18/04 12:51
Top News/ GJKKO i kursen Beqajt 1 mln lekë/ Urdhëron SPAK t’i japë fashikujt e dosjes falas
18/04 12:41
Top Channel/ “Pashë policët që…”! Detaje nga arrestimi këngëtarëve, flet artisti që ishte prezent
18/04 12:38
Top Channel/ Vrau gruan si në filma!Vajza merr emrin e nënës, si reagoi piloti grek i dënuar me burg
18/04 12:28
Top News/ Komisioni parlamentar për dezinformimin/ BE-Kujdes, nisma të respektojë lirinë e shprehjes
18/04 11:53