Top Channel/ Amerikanet rrëzojnë balonën kineze, tre aeroporte ndalën fluturimet
04/02/2023 23:20

Balona spiune kineze u rrëzua nga avionët luftarakë amerikanë në brigjet e Karolinës së Jugut. “Ne po kujdesemi për këtë”, iu përgjigj presidenti amerikan Joe Biden gazetarëve të cilët i bënin pyetje rreth balonës. aksioni vendimtar për rrëzimin e balos së dytë u zhvillua mbi Oqeanin Atlantik, pasi kishte ndaluar fluturimet civile në tre aeroporte dhe po mbante disa varka private në distancë me atë zonë. Më pas filloi operacioni i rikuperimit të rrënojave, me njësi të Marinës. Por ngjarja ka shkaktuar një përplasje diplomatike mbi dipSHBA-Kinë në këto kohë të Luftës së Re të Ftohtë. Sekretari i Shtetit Antony Blinken pezulloi vizitën e tij në Pekin duke denoncuar agresionin si "të papranueshëm dhe të papërgjegjshëm" kundër sovranitetit territorial të Uashingtonit. Pekini pohon se "avioni" kishte qëllime thjesht kërkimore shkencore dhe meteorologjike dhe humbi rrugën për shkak të "forcës madhore", siç thonë në gjuhën diplomatike kur dikush dëshiron të kërkojë falje duke mohuar fajin. Ministria e Jashtme kineze kundërsulmoi, duke akuzuar "disa politikanë dhe gazeta amerikane" se duan të shpifin për Republikën Popullore të kinës. Një anije e dytë fluturuese është parë gjithashtu, këtë herë mbi Amerikën Latine, dhe një alarm pati dhe në kanada, që mund t'i referohet rrugës së ndjekur nga balona e parë kineze, e identifikuar të mërkurën në bazën e raketave ndërkontinentale në Montana. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18