Top Channel/ Ambasada shqiptare në Greqi thyen rekord në shërbimin ndaj emigrantëve
17/05/2021 19:17

Mbas shkarkimeve të bujshme të gati dy viteve më parë, ku i gjithë stafi i ambasadës tonë në Athinë u shkarkua me urdhër të kryeministrit Rama, për performancë të dobët dhe korrupsion të lartë, duket se tashmë Ambasada Shqiptare në Greqi ka thyer çdo rekord në shërbimin ndaj bashkudhëtarëve tanë që jetojnë në Greqi. Pavarësisht pandemisë dhe mbylljes së Greqisë, ky institucion ka punuar normalisht, duke operuar me orar të zgjatur, madje edhe 24 orë në 24, për të përballuar fluksin e kërkesave të emigrantëve për karta identiteti, pasaporta biometrike, si dhe dhjetëra shërbime të ndryshme konsullore. Më shumë 83.000 veprime dhe mbi 57.000 pasaporta biometrike janë shpërndarë me postë brenda këtij viti në ambasadën shqiptare në Athinë, ndërsa për herë të parë emigrantët tanë që jetojnë në Greqi mund të zgjedhin vetë ditën dhe orën për të marrë shërbimet nga ky institucion, ndërsa falë rubrikës “ju pyesni konsulli përgjigjet” qindra emigrantë marrin asistencë falas nëpërmjet shërbimeve on line dhe shërbimit telefonik të ambasadës. Vetë emigrantët shprehen të kënaqur nga shërbimi që iu jepet. Tashmë aplikimet për dokumenta kryhen brenda 24 orëve, ndërsa e gjithë procedura kryhet brenda pak minutave.

Top Channel/ Akuza për grekun që vrau gruan/ Me pranga në duar para hetuesve pranon krimin
18/06 19:29
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm. Pas datës 28, do ketë një vendim të ri
18/06 15:06
Top Channel/ Vrasja e Caroline, mediat greke permendën shqiptarët- ngrihet Komuniteti i emigrantëve!
18/06 14:40
Top Channel/ “Lotë krokodili”, fotot që postonte i shoqi i 20 vjecares katër ditë pas vrasjes!
18/06 14:38
Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06 13:56
Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06 13:31
Top News – Ora elektronike zbuloi vrasjen makabër/ Gënjeshtra e bardhë me shqiptarët e hetuesve
18/06 12:03
Top News – Të gjitha provat kundër pilotit/ Greqi, bashkëshorti i 20 vjeçares pranon vrasjen
17/06 21:41
Top News – Pengmarrja e çmendur e shqiptarit/ Kërkoi 1.8 milionë euro për të liruar greken
17/06 16:13
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në sytë e foshnjes, policia greke arreston bashkëshortin!!!
17/06 15:04
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, mediat “identifikojnë” tre shqiptarë!
17/06 14:40
Top News – Greqi, viktimën e dogjën të gjallë/ Nuk dihen motivet, dyshimet për larje hesapesh
16/06 11:47
Top News – Informacionet me kodin ‘top sekret’/ Çfarë provash fsheh NATO dhe BE në shqipëri
16/06 11:28
Top Channel/ Erdogan takon Mitsotakis/ Bisedë miqësore, “tensioni” i 2020 nuk mund të përsëritet”
15/06 19:53
Top Channel/ Përplasje të forta në Bruksel, Kurti e Vucic nuk pajtohen për asgjë!
15/06 14:55
Top News – Kurti dhe Vuçiç në Bruksel/ Një takim me shumë të panjohura…
15/06 12:41
Top News – 9 vjet burg, masakroi një polic/ Greqi, dëshmia e pabesueshme e shqiptarit
15/06 12:36
Top Channel/ Fermeri shqiptar shfytyron policin grek, e masakroi me shufër hekuri!
15/06 11:40
Top Channel/ ”Kosova, fëmijë i perëndimit”, para takimit Kurti-Vuçiç, nisin përplasjet në distance!
14/06 14:25
Top Channel/ Alarmi: Serbia, me plan të rrezikshëm për Kosovën dhe Ballkanin!
14/06 13:58